1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÖSYM'de Sınav Skandalı; YÖK İptal İstedi
ÖSYMde Sınav Skandalı; YÖK İptal İstedi

ÖSYM'de Sınav Skandalı; YÖK İptal İstedi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Tıpta Denklik Sınavının iptall edilip tekrarlanması gerektiğini söyledi... Sınav iptal edildi...

15 Haziran 2011 Çarşamba 14:18A+A-

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Tıpta Denklik Sınavı için "Derhal sınavın iptal edilmesi ve tekrarlanması gerekir'' dedi.

TIP SINAVINDA SKANDAL

Ölçme ve Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifreli kitapçık, hatalı soru kitapçığı basımı ve yanlış puan hesaplama skandallarına bir yenisini daha ekledi.

ÖSYM'nin 29 Mayıs'ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı'nın Tıp doktorluğu 2'nci aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75'inin geçen yıl 16 Mayıs'ta yapılan sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre, soruların numaraları ile cevap seçeneklerinin bile aynı olduğu belirlendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini söyledi. ÖSYM'nin bu skandalını, Türkiye'de çalışma hakkı elde etmek için sınava giren Rus doktor fark etti. Doktor, sınava hazırlanırken geçen yılın sorularına da çalıştığı için sınavdaki soruların aynı olduğunu sezdi. Doktor, sınavdan sonra ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlanan soruları 2010 yılındaki sorularla karşılaştırdı.

TIP SORULARI TIPATIP AYNI

Doktor ve emekli öğretmen eşinin yaptığı tespitlere göre 100 sorunun 75'i, 2010 yılındaki sınavın tıpatıp aynısıydı ve soruların yerleri bile değiştirilmemişti. ÖSYM kayıtlarına göre 29 Mayıs'ta yapılan 2'nci aşama sınavına 600 kişi başvurdu, bunlardan 572'si sınava girdi. Sınavda 50 ve üzeri puan alan 327 kişi başarılı oldu.

Skandalı yeni öğrenen YÖK yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini belirterek, "Sınavı biz taşeron olarak ÖSYM'ye yaptırıyoruz. Soruları onlar hazırlıyor, sınavı da onlar yapıyor. Eğer böyle bir skandal varsa, sınavı derhal iptal ettiririz. Böyle bir skandala göz yumamayız" dediler. ÖSYM yetkilileri Hürriyet'in sorularını yanıtsız bıraktı.

***

SINAV İPTAL EDİLDİ

ÖSYM'de yeni bir skandalın daha ortaya çıkmasının üzerine kurum yönetimi sınavı iptal etti. Tıpta yeterlilik sınavı 3 Temmuz'da yeniden yapılacak.

HABERE YORUM KAT