1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÖSYM: Başörtüsü Sınav Güvenliğine Engel Değil
ÖSYM: Başörtüsü Sınav Güvenliğine Engel Değil

ÖSYM: Başörtüsü Sınav Güvenliğine Engel Değil

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 'başörtüsü' tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

08 Şubat 2011 Salı 04:05A+A-

Başörtüsünü sınav güvenliği için tehdit olarak görmediklerini belirten Ali Demir, "Eğer bu tür endişeler oluşursa özellikle parmak izi ya da gözbebeği takibi gibi tedbirlerle sınav güvenliğini sağlayacağımızı garanti edebiliriz." dedi.

Kurumun çalışmalarını anlatmak için basın toplantısı düzenleyen ÖSYM Başkanı, Danıştay'ın Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) kararını değerlendirdi. Demir, "Güvenlik önlemleri artırılırken sınava başörtüsü ile girilmesi nasıl bir sonuç doğurur?" şeklindeki soru üzerine, "Sınavlara yönelik kılavuzlar YÖK tarafından oluşturuluyor. Dolayısı ile söz konusu olayda birinci muhatap YÖK olmuştur. Biz itirazların hazırlanması sürecinde destek verdik." diye konuştu. Başörtüsü konusunda hukuka saygılı olduklarını kaydeden Demir, bunu tartışma konusu yapmak istemediklerini söyledi: "Bizim görevimiz adayın en rahat olabildiği şekilde sınava girmesini sağlamaktır. O bakımdan sınav güvenliğini zedelemeden bunu en rahat biçimde gerçekleştirmesini istiyoruz."

Bilişim teknolojisinin geliştiğini ve ekonomik hale geldiğini vurgulayan Demir, yaptıkları fizibilite çalışması neticesinde parmak izi uygulamasının 6 aydan önce hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. 6 ay sonra sistemin denemelerle başlayabileceğini dile getiren Demir, sınav kâğıtlarına erişimi sağlayan yazılım hakkında da bilgi verdi. Bu yıl ilk kez adaya özgü soru kitapçığı ve cevap kâğıdı basacaklarını söyleyen ÖSYM Başkanı, böylece başkasının yerine sınava girmenin ortadan kalkacağı müjdesini verdi. Geliştirilen bilgisayar yazılımıyla artık adayın cevap kâğıdını görebileceğini kaydeden Prof. Dr. Ali Demir, "Geçirdiğimiz haftaya kadar cevap kâğıtlarının görüntülenmesini hayal etmek bile mümkün değildi. Şu anda TUS'tan başlamak üzere, yaptığımız tüm sınavlarda cevap kâğıtlarına ulaşılabilecek." şeklinde konuştu.

ÖSYM Başkanı daha sonra 27 Mart'ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Türkiye genelinden 160 lise son sınıf öğrencisi ile bir araya gelen Demir'in görüşmesi 2 saat sürdü. Sınava girecek adayların ÖSYM'nin doğal paydaşları olduğunu belirten Başkan, "Onların sınava yönelik kaygılarını gidermeye çalışacağız. Soru ve önerileri doğrultusunda bir sonraki sınavda daha nitelikli ve sağlıklı bir sınav gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz." diye konuştu. (Pınar Kaman / Cihan)

HABERE YORUM KAT