1. HABERLER

  2. HABER

  3. ÖSYM Başkanı'na Soruşturmaya Vize
ÖSYM Başkanına Soruşturmaya Vize

ÖSYM Başkanı'na Soruşturmaya Vize

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında istenen soruşturma iznini vereceklerini söyledi... Demir, az önce YÖK Genel Kurulu toplantısına çağrıldı.

12 Mayıs 2011 Perşembe 09:51A+A-

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili olarak ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında istenen soruşturma iznini vereceklerini açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmayı tamamlamış, savcılık kararında, "Başsavcılığımızca soruşturmaya konu suçlar nedeniyle takibi gerektirir herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, olay nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi" denilmişti.

Ancak savcılık, ÖSYM Başkanı Ali Demir ile YGS Koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında YÖK Başkanlığından soruşturma izni istemişti.

Bu talepten sonra gözler YÖK'ün soruşturma izni verip vermeyeceğine çevrildi.

TV Net'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Ali Demir için "tek bir öğrencinin mağduriyeti ispatlanırsa istifa eder" açıklamasında bulundu.

"Daha önce de bu tarz soruşturmalara izin verdik" diyen Özcan, Ali Demir'e ayrıcalık tanımayacaklarını ve savcılık tarafından istenen soruşturma iznini vereceklerini söyledi.

ÖSYM Başkanı YÖK'e çağrıldı

YGS'deki şifre iddiası ile ilgili ÖSYM Başkanı Demir, YÖK Genel Kurulu toplantısına çağrıldı.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı.

YÖK'te gerçekleştirilen toplantıya, bilgi almak üzere ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir çağrıldı.

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ÖSYM Başkanı Demir hakkındaki soruşturma izni yazısının, bugün YÖK'e ulaşması halinde konunun YÖK Genel Kurulunda ele alınacağı öğrenildi.

Öte yandan YÖK, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkındaki soruşturma talebini savcılıktan elden alıp, incelemelerini hızlandıracak.

HABERE YORUM KAT