1. HABERLER

  2. HABER

  3. Osman Can Formülü Devrede
Osman  Can Formülü Devrede

Osman Can Formülü Devrede

Osman Can’ın “Mahkeme Anayasa paketini delerse, hükümet tümünü referanduma götürsün” önerisine AKP’den destek: En mantıklı çözüm, olası iptal kararını Resmî Gazete’de yayımlamamak

15 Haziran 2010 Salı 19:35A+A-

AKP, Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa paketinde bazı maddeleri iptal etmesi halinde "Hükümet, Yüksek Mahkeme'nin bu kararını yok hükmünde saymalıdır" diyen Demokrat Yargı Eşbaşkanı Osman Can'ın ortaya attığı formülü tartışıyor.

Taraf'a konuşan Anayasa konusunda uzman üst düzey bir AKP milletvekili, Can'ın başlattığı tartışmaları yakından takip ettiklerini belirterek "Şu an için hukuk ve demokrasi açısından en mantıki çözüm, Anayasa Mahkemesi'nin olası bir iptal kararını Resmî Gazete'de yayımlamamak olabilir" dedi.

Mahkemenin meşruiyeti tartışılır

Anayasa Mahkemesi'nin, yasama organının Anayasal iradeyi kullanma yönündeki meşru ve mutlak hakkını tanımayarak bir iptal kararı vermesini beklemediklerini belirten AKP milletvekili "Çünkü böyle bir karar Yüksek Mahkeme'nin meşruiyetini ciddi şekilde tartışmaya açar" dedi. Osman Can'ın "Hükümet, Yüksek Mahkeme'nin olası bir iptal kararını yok saymalı" şeklindeki beyanatının evrensel hukuk normları açısından doğru ve mantıklı olduğu belirten milletvekili sözlerine şöyle devam etti: "Ancak Sayın Can'ın tartışmaya açtığı bu öneri pratik olarak karşılıksız kalabilir. Zira hükümet Yüksek Mahkeme'nin olası bir iptal kararını yok hükmünde kabul etse bile, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) iptal edilme olasılığı olan maddeleri referanduma sunulacak değişiklik metninden çıkartabilir ve halkın önüne bu şekliyle sunulmasına karar verebilir."

Resmî Gazete'de yayınlanmaz

AKP'li vekil, bu durumda hükümetin nasıl bir adım atabileceği yönündeki soruya ise "Gündem çok hızlı değişiyor. Kuşkusuz ki henüz ortada somut bir iptal kararı olmadan yapılacak her türlü öngörünün ayakları havada kalacaktır. Ancak şu an için hukuk ve demokrasi açısından en mantıki çözüm, Anayasa Mahkemesi'nin olası bir iptal kararını Resmî Gazete'de yayımlamamak olabilir" dedi.

Artık 367 kararını savunan yok

Sürecin, aktörlerden daha sağlıklı işlediğini vurgulayan hukukçu AKP milletvekili, "367 kararının tartışıldığı günleri hatırlayın. O günlerde bu önerinin arkasında duran hukukçular, siyasiler vardı. Şimdi çevrenize, medyaya bakın, bunun arkasında duran tek bir kişi görebiliyor musunuz? Dolaysıyla artık Türkiye demokrasisinin geldiği nokta düne göre kuşkusuz ki daha ileri bir yerdedir. Kimse, parlamento iradesini açıktan yok sayacak bir kararın altına eskiden olduğu gibi rahatça imza atamaz. Tarih yaparken tarihin altında kalma ihtimalini göze alamaz" diye konuştu

Tezimize karşı henüz hukuksal bir argüman konmuş değil

NTV'ye konuşan Demokrat Yargı Eşbaşkanı Osman Can, Anayasa Mahkemesi'nin olası iptal kararına karşı yaptığı açıklamaların tartışılmasının doğal olduğunu söyledi. Ancak Can, ortaya attığı teze karşı henüz hukuksal bir argümanın geliştirilemediğini vurguladı. Can özetle şunları söyledi:

"Söylediklerimin ses getirmesi doğal, gazeteleri bu sabah kurcaladım, dünkü ve ondan önceki açıklamalara baktım. Yoğun olarak eleştiriler de vardı, eleştirilerin ötesinde görüşler de vardı. Tabi ki bütün boyutlarıyla tartışılması doğal. Beklediğimiz ortaya koyduğumuz hukuksal argümanlara hukuksal yanıtların verilmesiydi. Ancak ortaya henüz bir hukuksal argüman konulabilmiş değil. Daha çok Osman Can'ın mahkemede raportör olarak devam edip edemeyeceği tartışılıyor. Bu bağlamda tartışılması çok fazla anlam ifade etmeyen bir konu."

Okay: Daha pratiği var mahkemeyi lağvedelim

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay, Osman Can'ın sözlerini değerlendirirken, Anayasanın "hiçbir kişi, kurum ve kuruluş yargı kararlarının uygulanmasını erteleyemez, geciktiremez" şeklindeki maddesini hatırlattı.

Okay, "Bir hukuk devletindeysek herkes hukukun kurum ve kurallarını içine sindirmek zorunda. Sayın Can'ın mantığından hareket edersek, aslında Anayasa Mahkemesi'nin kararı uygulanmasın değil, daha pratik bir yol var 'Anayasa Mahkemesini lağvedelim' desin. Bunun için yasa çıkartmaya da gerek kalmasın. Böyle bir hukuksuzluğun savunusu olamaz" dedi.

Abdullah Gül: Biraz tartışılsın bakalım

Kore Savaşı'nın 60. yıl dönümü çerçevesinde Güney Kore'ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can'ın Anayasa değişikliği konusundaki görüşleriyle ilgili soruyu "Biraz tartışılsın bakalım" diye yanıtladı. Gül, konuyla ilgili başka bir açıklama yaplmadı.

MELİH ALTINOK / TARAF

HABERE YORUM KAT

4 Yorum