1. HABERLER

  2. HABER

  3. Osman Baydemir: Silah Rolünü Tamamladı!
Osman Baydemir: Silah Rolünü Tamamladı!

Osman Baydemir: Silah Rolünü Tamamladı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Kürt sorununun çözümünde silahın rolünü tamamladığını ifade etti.

01 Kasım 2010 Pazartesi 23:39A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin temel beklentisinin adalete, eşitliğe ve özgürlüğe ulaşma çabası olduğunu söyledi.

Sorunu silahla çözme devrinin kapandığını ifade eden Baydemir, "21. yüzyılda silah rolünü tamamlamıştır. Sorunların çözümünde silah bir araç olma özeliğini yitirmiştir." dedi.

Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Mark E. Bailey ve ikinci Katip Tim Mackey, Diyarbakır'da Osman Baydemir'i ziyaret etti. Büyükelçi Bailey, Diyarbakır'ın ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve Kanada'nın bu durumu yakından izlediğini belirterek "İlk olarak önemli olan bu sorunun ne olduğunu anlamaktır." ifadesini kullandı.Kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duymuş olduğu memnuniyeti dile getiren Baydemir, yaşanan bütün zorlukların aslında bir insan hakları, demokrasi sorunu olduğunu söyledi. Kürt sorununu bir 'terör sorunu' olarak kodlamamak gerektiğini belirten Baydemir, "Şüphesiz ki şiddet halen bir gerçeğimiz. Şiddet Kürt sorununun nedeni değil, şiddet Kürt sorununun çözülmeyişidir. Çözüme kavuşturulmayışının sadece sonuçlarından bir tanesidir. Bütün sorunların çözüm yöntemi sadece, diyalog, müzakere ve istişare olmalıdır." şeklinde konuştu.

Şiddet ve silahın Kürt sorununun çözümünü zorlaştırdığını vurgulayan Baydemir, temel önceliğin, silahların bir an önce susması olduğunu kaydetti. Baydemir, ziyaretin sonunda Bailey'e üzerinde kilise ve cami motifi olan bir tablo, Bailey de karşılık olarak Kanada'yı tanıtan bir kitap armağan etti. 

HABERE YORUM KAT