1. HABERLER

  2. HABER

  3. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Kaçırılan Bakan Serbest
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Kaçırılan Bakan Serbest

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Kaçırılan Bakan Serbest

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde geçen ay sonunda Hristiyan Anti-balaka grubu tarafından kaçırıldığı iddia edilen Gençlik ve Spor Bakanı Armel Sayo’nun serbest bırakıldığı açıklandı.

11 Şubat 2015 Çarşamba 12:25A+A-

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde geçen ay sonunda Hristiyan Anti-balaka grubu tarafından kaçırıldığı iddia edilen Gençlik ve Spor Bakanı Armel Sayo’nun serbest bırakıldığı açıklandı.

Sayo’nun ailesi, “Hangi koşullarda serbest bırakıldığı konusunda bir bilgiye sahip değiliz ancak dün gece güvenlik güçlerine teslim edildiğini öğrendik” dedi.

Öte yandan Sayo’nun evine henüz dönmediği kaydedildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Sayo, 25 Ocak'ta Bangui'deki bir kiliseden çıktığı sırada silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Bakanı kaçıranlar 8 bin dolar fidye istemişti. 

Sayo'nun, Hristiyanların oluşturduğu Anti-balaka grubu tarafından kaçırıldığı öne sürülüyor. Bakanın, ailesine ay başında gönderilen ses kaydında Sayo'nun, Anti-balaka liderlerinden Rodrigue Ngaibona diğer adıyla Andjilo’nun uluslararası güçler tarafından tutuklandığı için kaçırıldığı iddia edilmişti.

Ngaibona, Aralık 2013’ten bu yana onlarca Müslümanın öldürülmesi olayında parmağı olduğu iddiasıyla kısa süre önce BM tarafından tutuklanmıştı.

Gençlik ve Spor Bakanı Sayo'nun kurduğu "öz savunma grubu" Devrim-Adalet (R-J), geçen hafta bakanı kaçıranlara ültimatom vermişti.

Ülkenin kuzeyindeki Paoua bölgesi ve çevresinde yaşayan Hristiyan gençlerden oluşan grubun komutanı Raymond Belenga, Sayo'nun 7 Şubat'a kadar serbest bırakılmaması halinde başkent Bangui'ye yürüyeceklerini, BM Barış Gücü (MINUSCA) ve Sangaris operasyonunu düzenleyen Fransız askerlerinden olacaklara karışmamasını isteyeceklerini belirtmişti. 

HABERE YORUM KAT