1. HABERLER

  2. HABER

  3. Org. Koşaner'in İlk İcraatı: Tek Tip Askerlik
Org. Koşanerin İlk İcraatı: Tek Tip Askerlik

Org. Koşaner'in İlk İcraatı: Tek Tip Askerlik

Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Org.Işık Koşaner, 'tek tip askerlik' için çalışma başlatılacağını duyurdu; bazı medyanın iftiracı olduğunu iddia etti.

26 Ağustos 2010 Perşembe 12:43A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Org. Işık Koşaner, 'tek tip askerlik' istedi. "Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre yararlanılması önem arz etmekte." dedi.

Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'na devretti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'ndaki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel ile aileler ve bazı emekli orgeneraller de katıldı. 'Yeni' Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner, törende yaptığı konuşmada, bir an önce 'tek tip askerlik' uygulamasına geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Orgeneral Koşaner özetle şunları söyledi:

- Kara Kuvvetleri'nin gücünün temelini 'Mehmetçik'' oluşturur. Vatan ve millet sevgisi ile hiçbir fedakarlıktan kaçmadan görev yapan Mehmetçiğin yerini alabilecek, başka bir personel tanımlamak mümkün değildir. 

- Bununla beraber bir an önce 'tek tip' askerlik uygulamasına geçilerek vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir.

- Üç yıl önce başlatılan komando tugaylarının profesyonel hale getirilmesini öngören proje tamamlandı. Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki 5 komando tugayının, operasyonlarda görev alan komando kol unsurlarının tamamı uzman erbaşlardan oluşacak şekilde yapılandırılmıştır.

İNSANSIZ HAVA ARACI

- İnsansız hava araçlarının envantere alınarak etkili şekilde kullanılmasıyla kazanılan gözetleme ve keşif yeteneği, teröre karşı yürütülen mücadelede önemli katkılar sağlamaktadır. 

- Eli silahlı insanlar ülkemizin dağlarında bulunduğu sürece bu mücadele devam edecektir. Bunun bir başka alternatifi de söz konusu değildir.

- Mücadelenin sadece silahlı güçle yapılmasının yeterli olmayacağı, başka alanlarda da tedbirler alınmasının gerektiği herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ancak mücadelenin silahlı güç kullanmadan başarıya ulaşması da mümkün değildir.

BAZI MEDYA İFTİRACI

- Bazı medya organlarının her olayda, sadece duyumlara dayanarak ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alarak yaptığı mesnetsiz suçlamalar ve iftiralar esefle ve üzüntüyle izlenmektedir. Ne yapılırsa yapılsın bu medya organlarının, kendilerine verilen görevin gereği, suçlama ve iftiralarından vazgeçmeyeceklerini de biliyoruz.

YAŞAM KATİLLERİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini teslim alan Orgeneral Erdal Ceylanoğlu da konuşmasında şu mesajları verdi:

- Akan kanın durmasını isteyenler, huzur ve barış isteyenler, samimi iseler, bunun tek yolunun yasalara uymaktan geçtiğini bilmek ve bu yönde adımlar atmak mecburiyetindedirler.

- Gizli terör perdesi arkasında 'demokrasi, barış, huzur' söylemlerini dillendirenlerin, ülke içinde yasalara aykırı davranışları benimsenemez, teröristlerin de silah taşımalarına, dolaşmalarına hiçbir şekilde izin verilemez, adeta ayrılmaz parçaları olan bazı yurt dışı dostları da hiçbir zaman göz ardı edilemez. 

- Güvenlik kuvvetlerinden, bu yönde sık sık taleplerde bulunmak da ciddi bir oyalama ile zaman harcamaktır. Terör yapanlar, yasaların sonuçlarına katlanmak durumundadır. Bizi, güvenlik kuvvetlerini, terör yapan ve destekçileri tarafından düşman gören anlayışın sağlıklı olması da düşünülemez; bunlar yaşam katilleridir, yaşam katillerinin bizi düşman görmesi de doğaldır.

TÖREN KITASINDAKİ BİR ASKER BAYILDI

- Başbakan Erdoğan, Tokat mitingi nedeniyle törene katılmadı. Erdoğan, yarın gerçekleştirilecek Genelkurmay Başkanlığı'ndaki törene ise katılacak. 

- Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, ailesi ve komutanlarına teşekkür ederken öğretmenlerini de unutmadı. 

- Törende, Orgeneral Ceylanoğlu'nun göreve başlaması nedeniyle Kara Kuvvetleri forsu göndere çekildi. Halef-selef komutanlara şiltleri verildi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum