1. HABERLER

  2. HABER

  3. Org. Başbuğ’dan Giderayak Muhtıra
Org. Başbuğ’dan Giderayak Muhtıra

Org. Başbuğ’dan Giderayak Muhtıra

Orgeneral Başbuğ’un yargıya ve BDP’ye yönelik açıklamalarını “muhtıra” olarak değerlendiren siyasetçiler Başbuğ’un sözlerinin suç olduğunu söyledi.

07 Temmuz 2010 Çarşamba 14:23A+A-

Görev süresi 30 Ağustos'ta dolacak olan İlker Başbuğ'un Star TV'de Uğur Dündar'a verdiği röportajda söyledikleri "giderayak muhtıra" olarak değerlendirildi. Başbuğ'un sözlerine hükümet cephesinden ve muhalefetten tepki geldi.

CHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi (MYK) Mesut Değer ise Başbuğ'un konuşmasının siyasete müdahale olmadığını, kendisinin güvenlik konusundaki görüşlerini son derece hassas bir dille ifade ettiğini ancak BDP'li vekillere yaptığı çağrının yanlış olduğunu söyledi.

Değer, Başbuğ'un BDP'lilere dağı adres göstermesi ile ilgili olarak "Kimse kimseyi suç işlemeye teşvik edemez. Git teröre katıl diyemez. TSK'nın görevi suçluları yargıya teslim etmektir" şeklinde konuştu.

BAŞBUĞ TEHDİT ETTİ

Başbuğ'un konuşmasının hedefinde olan BDP'nin hukukçu kurmaylarından Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarını "Muhtıranın da ötesinde bu bir tehdittir" sözleriyle değerlendirdi. Başbuğ'un konuşmasının her satırının Anayasa'yı ve yasaları açıkça ihlal anlamına geldiğini belirten Kaplan, Başbuğ'un yargılanamama garantisiyle konuştuğunu belirterek, "Dokunulmazlığı olan bizler değil odur. Bizler için beş yüze yakın fezleke bekliyor. Eğer kendisi hakkında da tek bir soruşturma açılsa böyle fütursuz olamazdı. Ama açılamıyor işte" diye konuştu.

"SİYASİ GÖRÜŞ BELİRTMESİ YANLIŞ"

Genelkurmay Başkanı'nın demeci hakkında Taraf'a konuşan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da "Görev başındaki bir Genelkurmay Başkanı'nın siyasi konularda görüş belirtmesi yanlıştır" dedi. Genelkurmay Başkanı'nın yalnızca kendi görev alanı ile ilgili teknik konularda fikir beyan edebileceğini belirten Elitaş, Başbuğ'un BDP'li vekiller hakkındaki sözlerini ise "BDP bu konuyu Meclis'te gündeme getirdi. Başbuğ'un bu konuda konuşmasını da tasvip etmiyorum. Bu konu ancak siyasetin muhatapları arasında konuşulabilecek bir konudur" şeklinde yorumladı.

"SİYASET KONUŞAMAZ"

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ise Başbuğ'un çıkışını, "Siyaseti siyasetçilere bırakmak gerek" sözleriyle değerlendirdi. Başbuğ'un TSK'nın başında bulunması nedeniyle yalnızca terörle mücadelenin teknik noktalarına dair açıklamalarda bulunabileceğini belirten Fırat, "Ancak kendileri de bu konunun güvenlik probleminden ibaret olmadığını kabul ediyorlar. Konunun siyasi boyutu siyasilerin işidir" dedi.

(Melih Altınok / Taraf)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum