1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ordudaki İşkence Odası 'Disko' Kaldırılıyor
Ordudaki İşkence Odası Disko Kaldırılıyor

Ordudaki İşkence Odası 'Disko' Kaldırılıyor

Orduda 'disko' olarak tabir edilen disiplin koğuşu cezasının kaldırılması yönünde hazırlık yapılıyor.

09 Eylül 2011 Cuma 15:33A+A-

Uğur Kantar’ın Kıbrıs'ta askerlik yaptığı birlikte 'disko' olarak bilinen disiplin koğuşunda gördüğü işkence sonucu komaya girmesinin yankıları sürerken, Milli Savunma Bakanlığı disko uygulamasının kaldırılması için çalışma başlattı.

Orduda 'disko' olarak tabir edilen disiplin koğuşu cezasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde mahkum olması ardından çalışma başlatan Bakanlık hazırladığı yasal düzenlemeye göre disko cezası komutanların yetkisinden çıkartılacak. Sadece savaş ve seferberlik halinde uygulanabilecek.

ANF’de yer alan habere göre düzenleme Altuğ Duran adlı kişinin, Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvurmasıyla ortaya çıktı. Duran, askeri okullardaki disiplin cezaları ile uygulamaların incelenmesini istedi. Komisyon da olayı MSB'ye sordu. MSB'nin cevabi yazısında, Anayasa'nın 38. maddesindeki 'İdare, kişi hürriyetlerinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir müeyyide uygulayamaz. TSK’nın iç düzeni bakımından bu hükme kanunla istisnalar getirilebilir' hükmü hatırlatıldı. Askeri öğrencilere de askerlere uygulanan hükümlerin aynen uygulandığı belirtilen yazıda, Askeri Ceza Kanunu'ndaki 'askeri öğrenciler, oda hapsi cezalarını belirli hapis odalarında topluca geçirirler' hükmüne de yer verildi.

Bakanlığın cevabında dikkat çeken ise 'Anayasaya uygun' denilen uygulamanın AİHM ve AİHS kararlarına aykırılık oluşturduğunun ve değişiklik için çalışma yapıldığının belirtilmesi oldu.

Yazıda AİHM tarafından 2005'te bu konuda Türkiye'nin mahkum edildiği karara atıfta bulunularak, Bakanlığın disiplin amirleri tarafından verilen oda hapsi cezasının kaldırılması için çalışma yaptığı vurgulandı. Buna göre savaş ve seferberlik dışında oda hapsi disiplin amirlerinin yetkisinden çıkarılacak. 'Göz hapsi' cezası da 'hizmet yerini terk etmeme' şeklinde uygulanacak.

Kıbrıs'ta 28. yaptığı askerliğin bitmesine yaklaşık 10 gün kala 'disko' olarak bilinen disiplin koğuşuna gönderilen ve burada işkence gören Uğur Kantar komaya girmişti. 25 Temmuz günü Ankara GATA'ya getirilen Uğur Kantar hala yoğun bakımda.

HABERE YORUM KAT