1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. 'Operasyon Husi Darbesi Bitene Kadar Sürecek'
'Operasyon Husi Darbesi Bitene Kadar Sürecek'

'Operasyon Husi Darbesi Bitene Kadar Sürecek'

Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, Yemen'e yönelik operasyonların, ülkedeki Husi tehlikesi sona erene kadar süreceğini belirtti.

29 Mart 2015 Pazar 15:24A+A-

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlenen 26. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Yemen'deki operasyon Husi darbesi sona erene kadar devam edecek" dedi.

Ortak Arap Gücü oluşturulacak

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, zirvenin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Ortak Arap Gücü oluşturulması ilkesinin benimsediğini, üye ülkelerin genelkurmay başkanlarının ilerleyen günlerde bu konunun detaylarını görüşmek üzere bir araya geleceğini belirtti.

"Arap milli güvenliğinin" karşılaştığı sorunların ana sebeplerinin belirlenmesinin ardından böyle bir kararın alındığını dile getiren Sisi, şunları kaydetti:

"Arap milletinin maruz kaldığı büyük zorluklar sorumluluğun daha da artırılmasını gerektiriyor. Arap liderler, Ortak Arap Gücü oluşturulması ilkesini benimsedi. Üye ülkelerin genelkurmay başkanlarının gözetiminde, Ortak Arap Gücü konusu tüm yönleriyle ele alınarak, üst düzey bir ekibin oluşturulması gerekiyor."

AA

HABERE YORUM KAT