1. HABERLER

  2. HABER

  3. Önleme Amaçlı Dinleme Delil Sayılmayacak
Önleme Amaçlı Dinleme Delil Sayılmayacak

Önleme Amaçlı Dinleme Delil Sayılmayacak

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, önleme amaçlı iletişimin tespiti ve denetlenmesi sonucu elde edile bulguların, ceza yargılamasında kullanılamayacağına hükmetti.

24 Aralık 2011 Cumartesi 00:18A+A-

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, önleme amaçlı iletişimin tespiti ve denetlenmesi sonucu elde edile bulguların, ceza yargılamasında kullanılamayacağına hükmetti. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, silahlı terör örgütüne yardım suçundan açılan bir davada ‘’önleme amaçlı iletişimin tespiti ve denetlenmesi’’ sonucunda elde edilen bulgular neticesinde suç işlediği anlaşılan sanığa, 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, onama kararına itiraz ederek, sanık hakkındaki mahkumiyet kararının “eksik inceleme’’ nedeniyle bozulması talebinde bulundu.

‘Yargılamada kullanılamaz’

Başsavcılık, dava dosyasındaki dinleme kayıtlarının, “önleme dinlemesi’’ olarak isimlendirilen iletişimin tespiti ve denetlenmesi kararı üzerine elde edilen bulgular olduğuna işaret ederek, bu bulguların ceza yargılamasında delil olarak kullanılamayacağını belirtti. İtirazı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının itirazını kabul ederek, yerel mahkeme kararını eksik inceleme nedeniyle bozdu. Kurul kararında, Türk hukuk sisteminde iletişimin tespiti ve denetlenmesi konusunda iki türlü düzenleme bulunduğu, birinci düzenlemenin işlenmiş ya da işlenmekte olan bir suça ilişkin delil elde etmek için ikinci düzenlemenin de suç işlenmesinin önlenmesi için yapılan ‘’önleme dinlemesi’’ olarak adlandırılan iletişimin denetlenmesi olduğunu kaydetti.

TARAF 

HABERE YORUM KAT