1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Onları Unutmayın” Dedi, 10 Ay Hapis Aldı
“Onları Unutmayın” Dedi, 10 Ay Hapis Aldı

“Onları Unutmayın” Dedi, 10 Ay Hapis Aldı

Diyarbakır’da mahkemenin bilirkişi olarak seçtiği özel harekât polislerinin raporunda Kazım Koyuncu ve Ahmet Kaya ‘PKK sempatizanı’ olarak işlem gördüler.

06 Temmuz 2010 Salı 13:18A+A-

Konserinde "Bu isimleri unutmayın" diyen sanatçı Cevdet Bağca, 10 ay hapisle cezalandırıldı.

Diyarbakır 5, Ağır Ceza Mahkemesi Siirt'te verdiği bir konserde "Kazım Koyuncu'yu, Ahmet Kaya'yı, Uğur Kaymaz'ı unutmayı" demesini PKK propagandası sayarak sanatçıyı 10 ay hapse mahkum etti.

29 Eylül 2009'da Siirt'te verdiği konserde yaptığı kısa konuşma nedeniyle polisin tuttuğu tutanak sonucu Cevdet Bağca hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 29 Haziran'da karara bağlanan davada mahkeme, sanatçının konserde yaptığı konuşmayı 'örgüt propagandası' olarak değerlendirerek, Bağca'ya 10 ay hapis cezası verdi.

BİLİRKİŞİ ÖZEL HAREKÂTTAN 

Mahkemeye delil olarak sunulan polis kamerası kayıtlarının Siirt Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı özel harekât polislerince yapılan görüntü çözümü sonrasında hazırlanan tutanakta ilginç ifadeler yer aldı. Tutanakta Bağca'nın "PKK sempatizanları olan ve terör örgütünün propagandasını yapan bu şahıslar için 'Kazım Koyuncu'yu unutmayın, Ahmet Kaya'yı unutmayın' ve PKK mensuplarından olan kırsal alanda operasyonda öldürülen şahıslar için 'Ozan Serhat'ı, Delila'yı unutmayın' gibi sözlerle örgüt içerisinde silahlı olarak faaliyet gösterirken güvenlik güçleri ile girilen çatışmalarda ölü ele geçen örgüt mensuplarını överek andığı" ifadeleri dikkat çekiyor.

Mahkemenin traji komik olduğunu kaydeden Bağca, "Bu kadar karikatürize bir dava olamaz. İstanbul'da basın açıklaması yapacağız. Ayrıca Ahmet Kaya ve Kazım Koyuncu'nun aileleriyle de görüşerek, bu insanların 'örgüt sempatizanı' olarak ele alındığını ilettim" dedi. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum