1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Onlara Oyuncak Bile Yasak
Onlara Oyuncak Bile Yasak

Onlara Oyuncak Bile Yasak

Gazzeli çocukların psikolojik travma yaşadıkları, şiddet eğilimli bir kuşağın yetiştiği bildiriliyor.

22 Kasım 2010 Pazartesi 18:27A+A-

  

Gazzeli çocuklar, çocukluklarının keyfine varamadan, savaşın fiziksel ve psikolojik izlerini taşıyor. İsrail bombardımanı, şiddet ve ölüm Gazzeli çocukların hayatına damgasını vuran en önemli öğeler. Gazze'de çocuklar arasında şiddet eğilimi çok yaygın.

Sağlık İçin Bile Gazze'den Çıkış Vizesi Verilmiyor

Çocukların sağlık hizmetlerine erişimi de kısıtlı. Çok sayıda Gazzeli çocuk, tedavi için başka ülkelere gitmek zorunda. Ancak İsrail Gazze'den çıkış vizesi vermiyor. Gazze'de abluka yüzünden pahalı olan ilaçlar da aileleri kara kara düşündürüyor.

Abluka Oyuncakları Bile Kapsıyor

İsrail ablukası, Gazzeli çocuklara oyuncakları bile kapsıyor. Geçen yıl başında üçte biri çocuk, bin 400 Filistinlinin öldüğü İsrail saldırısı, Gazzeli çocukların hafızalarında hala canlılığını koruyor. Sık sık düzenlenen İsrail hava saldırıları da, unutmalarına imkan bırakmıyor. Uzmanlar, çocukların psikolojik travma yaşadıklarını, çevresiyle sosyal iletişim kurmaktan, birileriyle dertleşmekten kaçındıklarını belirtiyor.

Şiddetin yaşamın her alanında kendini gösterdiğini belirten uzmanlar, çocuklara şimdiden psikolojik destek sağlanmaması durumunda, gelecekte şiddet düşkünü bir kuşakla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulunuyor.

TRT

HABERE YORUM KAT