1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Ömer Nayif'in Ailesi Filistin Sofya Büyükelçisinin Yargılanmasını İstedi
Ömer Nayif'in Ailesi Filistin Sofya Büyükelçisinin Yargılanmasını İstedi

Ömer Nayif'in Ailesi Filistin Sofya Büyükelçisinin Yargılanmasını İstedi

Filistin'in Sofya büyükelçiliğine sığındığı sırada Mossad tarafından düzenlenen baskında öldürülen FHKC liderlerinden Ömer Nayif'in ailesi cinayette ihmali dolayısıyla suçu bulunan Filistin'in Sofya Büyükelçisinin yargı önüne çıkarılmasını istedi.

21 Eylül 2018 Cuma 19:38A+A-

Bulgaristan'da, Filistin'in Sofya büyükelçiliğine sığındığı sırada Mossad ajanları tarafından düzenlenen baskında öldürülen Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) liderlerinden Ömer Nayif'in ailesi cinayette ciddi ihmali dolayısıyla suçu bulunan Filistin'in Sofya Büyükelçisi Ahmed El-Mezbuh'un görevden alınmasını ve yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Aile adına yapılan açıklamada olayı sorgulayan Ahmed El-Beykavi'nin son dönemde ulaştığı delillerin ve belgelerin cinayette büyükelçinin önemli kabahati ve ihmali olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Bu delillerin başta geleninin de Mossad tehdidiyle karşı karşıya olan Nayif'in Filistin büyükelçiliğine sığınması sırasında büyükelçinin onu himaye etmek yerine elçilik binasından çıkmaya zorlaması olduğuna dikkat çekildi. Ailenin açıklamasında ayrıca büyükelçi El-Mezbuh'un, Nayif'in saldırıya uğramasından sonra da henüz hayatta olduğu sırada, onun tedavisi ve hayatının kurtarılması için harekete geçmek yerine ağır yaralanmış olmasına rağmen kendisini hareket etmeye zorladığı ve başka yere nakledilmesi için çalıştığı ifade edildi.

Ömer Nayif 26 Şubat 2016 tarihinde Filistin'in Sofya büyükelçiliğine sığındığı sırada buraya baskın düzenleyen Mossad ajanları tarafından öldürülmüştü.

FİEM

HABERE YORUM KAT