1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ölüm Orucunda Ölen Kızının Resmini Taşıdı ve...
Ölüm Orucunda Ölen Kızının Resmini Taşıdı ve...

Ölüm Orucunda Ölen Kızının Resmini Taşıdı ve...

Malatya Ağır Ceza Mahkemesi 2002 yılında ölüm orucunda kaybettiği kızının fotoğrafını taşıyan Hatice Harman’a örgüt propagandası yapmaktan dava açtı.

20 Haziran 2011 Pazartesi 15:01A+A-

Ölüm orucunda yaşamını yitiren DHKP-C örgütü hükümlüsü Feride Harman'ın annesi hakkında kızının resmini taşıyarak örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Malatya Başsavcı vekilliği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Malatya'da yapılan etkinlikler hakkında başlattığı soruşturma neticesinde iddianame hazırladı. İddianamede Hatice Harman, Erkin Kocaman, Kubilay Uçucu ve Ayla Kılınç isimli dört kişi hakkında "yasadışı örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla dava açıldı. Bu kişilerden en çok dikkat çeken ise Hatice Harman oldu. 57 yaşındaki Harman 2002 yılında ölüm orucunda yaşamını yitiren DHKPC'li Feride Harman'ın annesi. Savcılığın suç kanıtı olarak gösterdiği pankartta ise kızının resmi yer alıyordu.

Kızının propagandasını yaptı

Savcılık bu fotoğrafın altında yazan "Halk Cepheli Kadınlar" ibaresini örgüt propagandasına delil olarak gördüğünü iddianamede şu ifadelerle açıkladı:

"Şüpheli Hatice Harman'ın DHKP-C terör örgütü mensubu olan ve Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda başlattığı ölüm orucu sebebiyle cezası 6 ay ertelenen ve tedavisi için Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırılan ancak tedaviyi kabul etmemesi sebebiyle 16 Aralık 2002 tarihinde hayatını kaybeden ve örgüt tarafından devrim şehidi ilan edilen kızı Feride Harman'ın resminin bulunduğu afişi yürüyüş boyunca ve basın açıklaması sırasında taşıdığı, resmin altında 'Halk Cepheli Kadınlar' ibaresinin bulunduğu tespit edilmiştir."

İddianame, özel yetkili Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Hatice Harman ve diğer sanıkların yargılanmasına Temmuz ayında başlanacak.

Hüseyin İstemil / Taraf

HABERE YORUM KAT