1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öldürülen Rus Muhalifin Kızı, Putin'i Suçluyor
Öldürülen Rus Muhalifin Kızı, Putin'i Suçluyor

Öldürülen Rus Muhalifin Kızı, Putin'i Suçluyor

Rusya muhalefet lideri Boris Nemtsov'un kızı Janna Nemtsova babasının öldürülmesinin siyasi sorumlusunun Vladimir Putin olduğunu söyledi.

12 Mart 2015 Perşembe 12:48A+A-

BBC muhabiri Gabriel Gatehouse'a mülakat veren Janna Nemtsova, daha önce babasının yandaşlarınca ortaya atılan "cinayetin siyasi nitelik taşıdığı" tezini tekrarladı.

"Babam, Putin'i eleştiren kişilerin en önde geleniydi. Rus muhalefetinin en güçlü ismiydi." diyen Janna Nemtsova, babasının öldürülmesinden sonra muhalefetin başsız kaldığını ve herkesin korku içinde olduğunu söyledi.

Janna Nemtsova, "Şimdi o derece kuvvetli başka bir şahsiyet, yetkililere karşı çıkabilen o denli deneyime ve hünere sahip bir kişi kalmadı." dedi.

Borsa analisti ve Moskova'daki bir mali haberler kanalında sunucu olan 30 yaşındaki Janna Nemtsova, babasının öldürülmesini araştıran makamların bağımsız bir soruşturma yapmak istemedikleri için kendisiyle temas kurmadıklarını söyledi.

Eski başbakan yardımcısı ve liberal görüşleriyle tanınan eski bir politikacı olan Nemtsov, 27 Şubat'ta kız arkadaşıyla yürürken Kremlin yakınında vurularak öldürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin cinayeti kınamış, katillerin bulunacağını taahhüt etmişti.

Rus yetkililer Nemtsov'un öldürülme nedeni hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Ukrayna raporu hazırlıyordu

Nemtsov, geçen yıl Facebook sayfasında Ukrayna'daki çatışmalar karşısındaki tutumu nedeniyle olduğunu belirttiği ölüm tehditleri almaya başladıktan sonra, yetkililere başvuruda bulunmuştu. Polis, Eylül ayında Nemtsov'un soruşturma açılması talebini geri çevirmişti.

Boris Nemtsov, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmalara askeri müdahalesini ortaya çıkaracağı tahmin edilen bir rapor hazırlıyordu.

Janna Nemtsova babasının dosyalarını bulundurduğu apartmanına giremediğini söyledi ve "Babamı öldürdüler. Ben buna sessiz kalamam." dedi.

AB'nin dışişleri yetkilisi Federica Mogherini de, cinayetin tam ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasını istedi.

Boris Nemtsov cinayetinde suçlanan iki zanlıdan birinin cinayet suçlamasını, baskı ve işkence altında kabul etmek zorunda kaldığı iddia edilmişti.

Rusya İnsan Hakları Konseyi'nden Andrei Babuşkin, Zaur Dadayev isimli şüpheliyi cezaevinde ziyaret ettikten sonra Dadayev'in vücudunda "birçok yara" gördüğünü ve bu yaraların işkence gördüğüne işaret ettiğini söyledi.

Dadayev de iki gün boyunca kafasına bir çanta geçirilerek bağlı tutulduğunu söyledi.

Şüpheli cinayet suçlamasını, kendisi ile beraber yakalanan bir arkadaşı serbest kalabilsin diye üstlendiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT