1. HABERLER

  2. HABER

  3. Okul Boykotu Nerelerde Etkili Oluyor?
Okul Boykotu Nerelerde Etkili Oluyor?

Okul Boykotu Nerelerde Etkili Oluyor?

Kürt Dili ve Eğitim Hareketi platformunun anadilde eğitim talebiyle başlattığı ‘okulları boykot’ çağrısına bazı bölgelerde güçlü katılım oldu.

20 Eylül 2010 Pazartesi 14:19A+A-

KÜRT Dili ve Eğitim Hareketi (TZP- Kurdi) platformunun anadilde eğitim talebiyle başlattığı 'okulları boykot' çağrısına Bitlis'te uyulmazken; Van'da kısmen, Hakkari ve ilçelerinde büyük oranda uyuldu.

Hakkari ve ilçelerinde sadece görev yapan çok az sayıda memur çocuklarının okula gittiği gözlendi. Boykotun amacına ulaşmış olduğu propagandalarını engellemeye matuf Hakkari Vali Vekili Davut Sinanoğlu'nun açıklaması dikkatlerden kaçmadı. Sinanoğlu, öğrencilerin ilk hafta okula gitmemesinin nedeninin 'boykot' olmadığını; geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını ileri sürdü.

BOYKOTUN EN ETKİLİ OLDUĞU YER: HAKKARİ

Hürriyet'te yer alan habere göre; Hakkari kent merkez ile ilçelerindeki ilköğretim, lise, YİBO ve PİYO'larda 2010- 2011 eğitim yılında okul heyecanı yaşanmadı. Çok az sayıda öğrencinin okula gittiği Hakkari ve ilçelerindeki bazı okullarda, açılış törenleri öğretmenlerin de katılımıyla okunan İstiklal Marşı'yla başladı. Geçen pazar günü yapılan referandum benzeri bir havanın yaşandığı Hakkari ve ilçelerinde, çok az sayıda öğrencinin okula gitmesi yüzünden okul önleri ve sınıflar boş kaldı.

Hakkari il merkezinde 13 lise ve 20 ilköğretim okulunda 22 bin 229 öğrencinin eğitim gördüğü belirtilirken, Hakkari Vali Vekili Davut Sinanoğlu, öğrencilerin bugün okula gitmemesinin nedeninin 'boykot' olmadığını ve ilk hafta olmasından kaynaklandığını söyledi. Sinanoğlu "Yaptığımız araştırmalara göre, geçen yıl da okulun ilk haftasında öğrencilerin yüzde 95'inin okula gitmediğini tespit ettik. Burada boykot kararını uygulayan çok az kişi var. Bana göre okulun ilk haftası olduğu için öğrenciler gitmiyor" dedi.

Hakkari Kurdi-Der Hakkari Temsilcisi Eyüp Bor ise Hakkarili öğrencilerin yüzde 95'nin anadilleri için okullara gitmeyip, boykot kararını uyguladıklarını söyledi.

Bu arada, asker ve polis çocuklarının da devam ettiği bin 700 öğrenci kapasiteli Hakkari Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda sadece 50 kadar öğrencinin ders başı yaptığı gözlendi. Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde de benzer durumlar yaşandı.

VAN'DA BAZI OKULLARDA BOYKOT ETKİLİ

Van'da ise özellikle göç eden ailelerin çoğunlukta yaşadığı mahallelerdeki okullar boş kaldı. İlçelerinde ise boykotun daha cılız kaldığı belirtiliyor. Van'da 3 bin öğrenci kapasiteli Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda sadece 30 öğrenci ders başı yaptı. Göç eden ailelerin yaşadığı bu mahalledeki okul önünde zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemi alındı.

Kurdi-Der Van Temsilciliği okul önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, Dernek temsilcisi Garip Yaviç, Eğitim- Sen Şube Başkanı Lezgin Botan ve BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş katılırken, basın açıklamasını okula gitmeyen yaklaşık 50 önlüksüz çocuk da izledi. Kurdi-Der Temsilcisi Garip Yaviç, Kürtçe yaptığı açıklamada, anadilde eğitimin bir hak olduğunu, Milli Eğitim'in de buna çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.

Van'da göç eden ailelerin yaşadığı mahallelerde polis zırhlı araçlarla sürekli dolaşarak ailelere 'Çocuklarınızı okula gönderin' çağrısında bulundu. Bu arada, polis zırhlı araçlarının yakınında toplanan bazı çocuklar, zafer işareti yapıp 'Biji serok Apo' (Yaşasın Başkan Apo) sloganı attı. Ancak polis herhangi bir müdahalede bulunmadı.

BİTLİS BOYKOTA UYMADI

Referandumda katılım oranının yüzde 70 olduğu Bitlis'te ise anadilde eğitim için yapılan okulları boykot çağrısına da büyük oranda uyulmadığı gözlendi. Sabah saatlerinden itibaren aileler çocuklarını giydirerek okula gönderirken, öğrenciler de sevinç içerisinde okula giderek ders başı yaptı.

AĞRI'DA BİRÇOK YERDE BOYKOT CILIZ KALDI

Ağrı il merkezinde birçok öğrenci sabahın erken saatinden itibaren okullarına gitti. Ağrı'da 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı 168 bin 192 öğrenci, 2 bin 848 öğrenci ile başladı. BDP'nin boykot kararı bazı köylerde ve bazı okullarda uygulanırken, il merkezinde birçok öğrenci okullarına gelerek derslerine başladı.

Büyükşehirlerde de BDP kitlesinin çocuklarını okullara göndermeyerek boykot ettiği gözlendi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum