1. HABERLER

  2. HABER

  3. Oktay Ekşi Meclis Başkanı Oldu!
Oktay Ekşi Meclis Başkanı Oldu!

Oktay Ekşi Meclis Başkanı Oldu!

Meclis Başkanlığı'nda devir teslim töreni yapıldı. Geçici TBMM Başkanı CHP'den milletvekili seçilen Meclis'in en yaşlı üyesi Oktay Ekşi oldu.

28 Haziran 2011 Salı 14:48A+A-

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 24. Dönem Meclis çalışmalarında geçici başkanlık yapacak Oktay Ekşi'ye Meclis mührünü teslim etti. En yaşlı üye sıfatıyla mührü alan Ekşi, daha hoşgörülü bir parlamenterlik görevi yapmak istediğini dile getirdi.

Şahin ise TBMM Başkanlığı'nın çok önemli bir görev olduğunu bu görevi yapmanın her siyasiye nasip olmadığını ifade etti. TBMM'nin Kurtuluş Savaşı'nın gerçekleştirilip kazanılmasından, demokratik olgunluğa kadar birçok sorunu çözdüğüne dikkat çeken Şahin, "Bundan sonra da önümüze çıkan en büyük problemler meclis çatısı altında çözülecektir. Bazı sorunların çözümü için demokratik sabır gerekiyor." dedi.

Şahin'den sonra konuşan Oktay Ekşi, "Söylediğiniz her sözün altına imzam var. TBMM demokrasimizin olgunlaşmasında büyük görevler üstlendi. Meclisin daimi başkanına görevini devredinceye kadar elimden geleni yapacağım. Bu görevi sizden devralmakta ayrı bir mutluluk." şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Şahin, "Meclis'in her sorunun üstesinden geleceğini, ancak demokratik sabır gerektiğini söylediniz. CHP meclise gireceğini fakat yemin etmeyeceğin açıkladı. Değerlendirmeniz nedir?" sorusuna, "Kendi takdirleridir. Ama bütün bu sorunlar önümüzdeki süre içinde çözülecektir. Demokrasinin en önemli gıdası sabırdır. Öfke ile kalkan zararla oturur. Geleceğe güvenle bakalım. Türkiye'de Meclis burasıdır, başka meclis yoktur. Başka yerde görev yapacak değiller." cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum