1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Oğul Kaddafi'den 'İslamcılarla Anlaştık' İddiası
Oğul Kaddafiden İslamcılarla Anlaştık İddiası

Oğul Kaddafi'den 'İslamcılarla Anlaştık' İddiası

Kaddafi yönetimi iktidarını korumak için bir zamanlar yoğun baskı altında tuttukları İslamcı gruplarla anlaşmaya çalışıyor.

04 Ağustos 2011 Perşembe 14:24A+A-

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, ailesinin İslamcı muhaliflerle anlaştığını açıkladı...

Seyfulislam Kaddafi, ailesinin laiklik yanlısı muhaliflere karşı, Libya'daki İslamcı muhaliflerle anlaşma imzaladığını bildirdi.

Seyfulislam Kaddafi, New York Times gazetesine Trablus'tan yaptığı açıklamada, "laiklik yanlısı muhaliflerin tümünün kaçacaklarını veya öldürüleceklerini" söyledi.

Seyfulislam, ülkenin doğu kesimindeki İslamcı liderlerden olan Ali Sallabi ile bu konuda görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Bingazi’deki gerçek güç sahibi olarak tanımladığı Ali Sallabi ile vardıkları anlaşmayı Ramazan ayı içinde açıklayabileceklerini söyledi.

Ali Sallabi ise, gazeteye yaptığı açıklamada, Seyfulislam Kaddafi'yle görüştüklerini doğruladı ancak Kaddafi safına geçip geçmedikleri konusunda bir şey söylemedi ve anlaşma iddiasını yalanladı.

Seyfülislam ayrıca, İslamcı muhaliflerin "bölgedeki gerçek güç" olduğunu iddia ederek, Batı ülkelerinin onlarla görüşmeleri gerektiğini söyledi.

Sakal bırakan ve röportaj sırasında tespih çeken oğul Kaddafi, “Onların kanlı teröristler olduğunu biliyorum. Ama biz onlarla uzlaşmak, siz de bunu kabul etmek zorundasınız.” dedi. Kaddafi, İslamcıların liberal muhalifleri sevmediğini, muhalif komutan General Abdulfettah Yunus’un da onlar tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. Yunus’la İtalya’da iki kez temas kurduklarını ve kendisini öldürülebileceği yönünde uyardıklarını ifade eden Kaddafi, eski İçişleri Bakanı’nın ise bu uyarıları dikkate almadığını söyledi.

Ali Sallabi ise liberallerin siyasi projelerini halka sunarak onları ikna etme haklarına karşı olmadığını vurguladı.

 

HABERE YORUM KAT