1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. 'Öfke Günü' Libya Topraklarında
Öfke Günü Libya Topraklarında

'Öfke Günü' Libya Topraklarında

Bingazi Hapishane Katliamı'nın 15'inci yıldönümünde Kaddafi muhalifleri meydana çıktı. Bingazi'de çok sayıda yaralı var. Beyida'da 4 kişi öldü.

17 Şubat 2011 Perşembe 13:52A+A-

Mısır ve Tunus'ta yaşanan isyan dalgaları, yıllardır Libya'da hüküm süren Kaddafi yönetimine karşı da başladı. Libya sokaklarında çatışmalar devam ediyor. Beyida şehrinde en az dört kişinin öldüğü bildirildi.

Muhalif Libya Al-Youm internet sitesinde yer alan habere göre, katledilenler keskin nişancı özel timler tarafından vuruldu.

Libya yönetiminin SMS mesajları göndererek halkı gösterilere katılmamaları konusunda uyardığı bildiriliyor.

BİNGAZİ'DE ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Libya'nın batısında bulunan Bizgazi şehrinde göstericiler sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Libya'nın farklı bölgelerinde günlerdir devam eden Kaddafi karşıtı gösterilerde de bugün 'Öfke Günü' ilan edildi.

Libya'da gerçekleştirilen protestolara polisin cop ve biber gazları ile müdahale etmesi sonucu onlarca kişinin yaralandığı açıklandı.

El Cezire haber kanalı Libya'da Kaddafi karşıtı protesto gösterilerine Libya Devrim Komiteleri'ne bağlı çok sayıda kişinin saldırdığını açıkladı. Saldırı sonucu göstericiler arasında yaralananların olduğu ve yaralananlar arasında durumu ciddi olanların hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Görgü tanıkları güvenlik güçlerinin caddeleri kapatarak önlem aldığını dile getirdi.

Bingazi kentinde dün düzenlenen gösterilerde ise eylemcilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 38 kişinin yaralandığı belirtilmişti. El Cezire daha sonra yaralılardan üçünün hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Merkezi Bingazi'de bulunan özel Kuryna televizyonunun internet sitesi, göstericilerin elinde çeşitli silahlar bulunduğunu, polise taş attıklarını, olayların daha sonra yatıştığını öne sürmüştü.

LİBYA'DA SANAL SAVAŞ

Muhalifler, ülkede başlayan küçük çaplı gösterileri genişletmek istiyor. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden organize olan rejim karşıtları, bugün ülkenin çeşitli kentlerinde sokağa çıkmak için iletişim kurdular.

42 YILLIK HÜKÜMRANLIĞIN SONU MU?

1969'dan beri Muammer Kaddafi tarafından yöneliten Libya'da rejim karşıtı gösteriler alışıldık bir manzara değil. Kaddafi, Tunus ve Mısır'da düzenlenen protesto gösterilerini de sert bir dille eleştirmiş ve Libya'da kitlesel bir gösteriye müsamaha göstermeyeceğini dile getirmişti.

Libya'nın sürdgündeki muhalif politikacılarından Abdulhamid Salim El Haasi, sokaklardaki baskının büyük olduğunu ve gösterilerin Tunus ve Mısır'daki gibi süreceğini savundu.

BİNGAZİ KATLİAMI NEDİR

Bingazi'deki katliam, Haziran 1996'da Trablus'taki Ebu Salem Cezaevi'nde yaşandı. Cezaevinin 'katlanılamaz' koşullarını protesto için isyan başlatan ve çoğunluğu siyasi muhalefet yapan İslami gruplara üyelikten tutuklu mahkumlara yönelik operasyonda, üç günde bin 170 mahkum acımasızca öldürüldü.

Görgü tanıkları, öldürülen mahkumların bedenlerinin cezaevi bahçesinde üstüste yığıldığını, daha sonra ise kamyonlara doldurularak cezaevinden çıkarıldığını anlattı.

Dünyanın aylar sonra haberdar olduğu katliam için insan hakları örgütleri Kaddafi yönetimini planlayıcı olarak suçlamış, Kaddafi'nin başbakanı tarafından başlatılan 'soruşturma' ise sonuçsuz kalmıştı!

Katliamın üzerinden 15 yıl sonra, bazı aileler, hala öldürülen yakınlarının nereye gömüldüğünü bilmiyor. Bazı ailelere sadece yakınlarının öldüğü ile ilgili ihbarnameler gönderilirken, ölüm nedenleri asla açıklanmadı.

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT