1. HABERLER

  2. HABER

  3. Odatv'nin 'Virüsler Getirdi' Yalanı Çöktü
Odatvnin Virüsler Getirdi Yalanı Çöktü

Odatv'nin 'Virüsler Getirdi' Yalanı Çöktü

Oda TV davası sanıklarının yaptıkları 'virüs getirdi' savunması çökertildi...

28 Eylül 2011 Çarşamba 12:08A+A-

Ergenekon terör örgütü bağlantılı Oda TV davasının sanıklarının bilgisayarlarında bulunan örgütsel dokümanlarla ilgili yaptıkları 'virüs getirdi' savunması çöktü.

İddianamenin en önemli delilleri arasında yer alan 'Ulusal Medya 2010' belgesinin sadece Oda TV'de değil, davanın sanıklarından Müyesser Uğur ve Barış Pehlivan'a ait 3 farklı bilgisayarda, 6 ayrı dosyada bulunduğu tespit edildi.

'Ulusal Medya 2010' planı Oda TV iddianamesinin en önemli delilleri arasında yer alıyordu. Söz konusu belgede, Ergenekon terör örgütünün yeni medya stratejileri tek tek belirlenmişti.

ULUSAL MEDYA 2010'DA NELER VARDI?

Belgede Ergenekon davasının 'tertip' olduğunun işlenmesi ve soruşturmalara destek veren medya organlarına 'yandaş medya' damgasının vurulması, terör örgütü PKK'ya yönelik haberlerde yönlendirme yapılması isteniyordu. Belgede örgütün görsel ve yazılı kanadı tek tek belirlenmişti. Söz konusu belge ortaya çıktığında sanık ve sanık avukatları tarafından önce yalanlandı.

Ardından da belgenin 'Truva Atı' olarak adlandırılan bir virüs tarafından Soner Yalçın'ın Oda TV'deki bilgisayarına konulduğu ileri sürüldü. Soner Yalçın'ın avukatı, belgeyi bilgisayara koyan virüsün hemen sonra kendisini imha ettiğini bile anlattı. Ancak söz konusu savunma bilirkişi raporlarıyla yerle bir oldu.

Adli Bilişim uzmanları tarafından yapılan incelemede, tartışmalara sebep olan belgenin tek bir bilgisayarda bulunmadığı tespit edildi. Belgenin Oda TV'de yapılan aramada bulunan 'ST3120827AS_4MS1TF89' numaralı hard disk içerisinde hem silinmiş hem de hard diskin 'Unallocated Cluster' bölümünde yer aldığı belirlendi. Bununla birlikte dosya, aynı soruşturmada gözaltına alınan Müyesser Uğur Yıldız'dan ele geçirilen 'Müyesser Yıldız Uğur_2011-03-03 11-46-07' isimli hard diskin normal alanında (Allocated Space) ve System Volume Information kayıtları arasında bulundu.

Ayrıca aynı dosyanın bir kısmı da Barış Pehlivan'a ait 'FUJİTSU MHV 2060BH_NW18T6229459' isimli hard diskin 'Unallocated Cluster' bölümünde tespit edildiği gibi aynı hard diskin dosyalama sistemine ait 'MetaData' dosyalarından olan '$Logfile' isimli dosya içerisinde de bulundu.

SİLİNME DEĞİL, SON ERİŞİM TARİHİ

Adli bilirkişi incelemesinde ayrıca, Soner Yalçın'ın avukatı Feza Yalçın'ın başvurusu üzerine Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Ufuk Çağlayan tarafından hazırlanan rapordaki 'silinme tarihi' olarak bahsedilen tarihin de 'son erişim tarihi' olduğu belirlendi. Raporda, Word dosyasındaki 'MetaData' kayıtlarının sadece ilk oluşturulma ve son kaydedilme bilgisini verdiğine dikkat çekilerek, dosyaya ait her görüntülenme tarih ve saatinin tutmayacağı ifade edildi.

Ayrıca, sanık avukatlarının talebiyle hazırlanan teknik raporun, ilgili dijital medyaya ait imaj üzerinden yapılan bir incelemeye dayandığı aktarıldı. İmaj olmadan yapılan işlemler veya varsayımlarla yapılan yorumların adli bilişim incelemesi olamayacağı ifade edildi.

Zaman

HABERE YORUM KAT