1. HABERLER

  2. HABER

  3. Odatv’den Psikolojik Hareket Belgesi
Odatv’den Psikolojik Hareket Belgesi

Odatv’den Psikolojik Hareket Belgesi

AK Parti karşıtı öğrenci eylemlerinin Odatv’nin de içinde bulunduğu Ergenekon odakları tarafından organize edildiği ortaya çıktı.

06 Mart 2011 Pazar 01:36A+A-

Odatv'de ele geçirilen "Gençlik Hareketleri" konulu belgede, "Yalçın Hoca ile görüşüldü. Gençlik hareketleri ile ilgili denenmiş alternatifler konusundaki hazırlıklar anlatıldı. Hoca önerilerini anlattı kısaca not aldık. Projeyi hazırlayanlara iletilmesini istiyor" deniliyor.

GENÇLİK HAREKETLERİ PROJESİ

Belgede, öğrenci olaylarından "proje" olarak bahsediliyor. Odatv aramasında ele geçirilen belgede ODATV ekibinin Yalçın Küçük ile görüştüğü, Küçük'ün verdiği talimatları projeyi hazırlayanlara iletilmek üzere nota dönüştürdüğü görülüyor. Belge'de öğrenci olaylarından proje olarak bahsedilmesi, ODATV yazarlarını hukuki olarak zor durumda bırakacak nitelikte. Belgenin girişinde, denenmiş alternatifler ve hazırlıkların Yalçın Hoca'ya sunulduğu belirtiliyor.

Yalçın Küçük, basına sızan video kaydında öğrenci olaylarının küçümsenmemesi gerektiğini, yumurtalı protestoların Hükümet'i düşüreceğini anlatmıştı. Küçük, video görüntülerinde yumurtalı protestoları 1960 darbesine zemin hazırlayan öğrenci olaylarına benzetiyor. Küçük, bu kayıtlarda Türk Silahlı Kuvvetleri için "kendi ideolojik eksenimize çekmeye çalışıyoruz" diyordu. Belgedeki öneriler, Yalçın Küçük'ün video kaydındaki görüşleri ile birebir örtüşüyor.

2 AY SONRAYA DENK GELİYOR

Belge üzerindeki tarih, savcılar için çok büyük önem arz ediyor, çünkü Burhan Kuzu'ya yapılan yumurtalı saldırı, Tayyip Erdoğan'ın Dolmabahçe'de protesto edilmesi, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitelerindeki protesto yürüyüşleri belgenin hazırlandığı tarihten 2 ay sonrasına denk geliyor.

SİVİL GÖRÜNÜM ŞART

Belgede sivil görünümün şart olduğu ve kesinlikle açık vermemek gerektiği belirtiliyor. Belgedeki "sivil" vurgusu akıllara öğrenci olaylarının arkasında askeri bir elin olup olmadığı sorusunu getiriyor. Öğrenci olaylarının planlandığı doküman içerisinde projeyi hazırlayanlara iletilmek üzere birçok not yer alıyor. Notlarda aynen şu ifadeler yer alıyor:

¥ Sivil görünüm şart. Kesinlikle açık verilmemeli.

¥ Kitleyi yönlendirecek çocuklar iyi belirlenmeli.

¥ Dernekler öncülük edebilir ama en önde bizzat üniversiteliler olmalı.

¥ Devrim şehitlerinin fotoğrafları kullanılmasın.

¥ İlk planda kalabalığa gerek yok.

¥ İlk dalga çok önemli. Fitil ateşlensin yeter.

¥ Tüm ülkeye yayılırsa anlam kazanır.

¥ İlk gösteriler ideolojik bir olaya dönüştürülmemeli. Bir hak arayışı olarak verilmeli.

¥ En önemli vurgu öğrencilerin maddi imkansızlıklarına yapılmalı.

Odatv'de ele geçirilen belgelerde ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

ÇETİN DOĞAN'IN ODATV'YE EMEĞİ BÜYÜKMÜŞ!

¥ "Soner beyden gelen Silivri'yi ne ölçüde takip ediyoruz, isteklerine cevap verebiliyor muyuz?"

¥ "Ergenekon savcıları ve polisler hakkında gelen her haberi değerlendirelim."

¥ "Ergenekon hâkim ve savcılarının iftar yemeği gibi sağlam bilgiler gelmiyor."

¥ "Av. Vural'ın gönderdikleri değerli, NTV ile irtibata devam."

¥ "Pınar ve Dani Rodrik ile güçlü iletişim. Çetin Paşa'nın Odatv'ye emeği büyük, sınırsız destek."

¥ "Çiçek Genkur bana sahip çıkmıyor, konuşacam diyormuş, Doğan Abi üzerinden iletildi, kızı ile görüş."

¥ "Yalçın hocanın Haberal ile irtibatı teknik sebeplerle aksıyor, çözüm? Avukat üzerinden görüş. Tlf mail yok."

¥ "Yandaş medyanın önemli önemsiz her konuyu ergenekona bağlaması dalgaya alınsın, kara mizah yapılacak."

¥ "Oray'la AKP ve cemaat hakkında yazacağı yazılar hakkında görüş. İstenilen kıvama gelse de yine de dikkat."

ADD, CHP, TGB VE YARSAV'A ROLLER BİÇİLMİŞ

Doküman içeriğinde ADD, CHP, TGB ve YARSAV'ın öğrenci olaylarındaki rollerine ilişkin de notlar düşülmüş. "Gençlik hareketleri - Öğrenci olayları" projelerinin sahiplerine iletilmek üzere hazırlanan notta, ADD'nin genel bir talimat vermemesi doğru bulunuyor ancak ADD'nin en güvenilir öğrencileri sokakları organize etmek üzere kullanması gerektiği vurgulanıyor.

CHP'YE SİTEM

Belge içeriğinde CHP'nin Halkevlerini harekete geçirmekte atıl kaldığı için eleştiriliyor. CHP'nin Halkevlerinden Ergenekon zihniyetine yakın olanlarını harekete geçirmekte geciktiği kaydediliyor.

TGB OLAYLARA KATILMASIN, ERGENEKON ALGISI OLUŞMASIN

Belge içeriğinde TGB'nin olaylara katılmaması gerektiği, katılması takdirinde olayları Ergenekon'un organize ettiğine dair algı oluşacağı vurgulanıyor. Belge içeriğinde öğrenci olaylarını Ergenekon'un organize ettiğine dair algının oluşturulmaması için uzun uzun tartışıldığı, bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

YARSAV EN BÜYÜK PROJE

Odatv'de ele geçirilen belgede proje kapsamında YARSAV'dan da bahsediliyor. Belge içeriğinde "YARSAV gibi büyük proje yok" gibi ibareler yer alıyor. Belge içerisinde YARSAV ile birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiği yazıyor.

AK PARTİ'Yİ BİTİRME PLANI: "teRTEmiz"

Odatv'de ele geçirilen bir diğer belge de "teRTEmiz" isimli doküman oldu. Doküman'ın başlığında Başbakan Erdoğan'ın isimlerinin baş harfleri büyük harflerle yazılmış. teRTEmiz isimli dokümanın içeriği AK Parti'yi ve Erdoğan'ı karalama talimatlarıyla dolu.

PSİKOLOJİK HAREKAT ÜSSÜ GİBİ ÇALIŞIYOR

Odatv'den çıkan belgeler arasında yer alan 2 sayfalık bir PDF'de, Ergenekon ve ilişkili dava süreçlerinde kamuoyunun davalar aleyhine yönlendirilmesi ve Ergenekon sanıklarına destek sağlaması için bilinçlendirilme ve yönlendirme amaçlı ilginç tavsiyeler yer alıyor. Ergenekon davaları aleyhine, kamuoyuna bir psikolojik harekât uygulandığının delili olarak değerlendirilen bu belgede son derece çarpıcı ifadeler yer alıyor.

"DAVALARLA MÜCADELE, KURTULUŞ SAVAŞIYLA AYNI"

Ergenekon davasının propaganda üssü olarak gösterilen Odatv'nin, davayı yürüten adli makamlara olan yaklaşımının "kurtuluş savaşı", "düşman unsurlara karşı olan tavırla aynı tavrı sergileme", "bu bir var olma – yok olma meselesi" ve "Kuva-i Milliye ruhu oluşturma" gibi kavramlar olması, dava sürecinin götürülmek istendiği nokta konusunda net ifadeler olarak değerlendiriliyor.

"ASILSIZ GİBİ GÖSTERİLMELİ"

Ergenekon davalarında en başından bu yana çok etkin rol alan ve sanıkları temize çıkarmak ve davaların içini boş göstermek için yoğun çalışma yapan bazı medya organlarının, bu davranışlarının sebebi de bu belgede gizli. Belgedeki bir paragrafa göre, "Kitle iletişim araçları kullanılarak, davalar asılsız gibi gösterilmeli, herkes imkan ve kabiliyetine göre her ortamda toplum yönlendirilmeli ve bilinçlendirilmeli." Belgeden televizyonlardaki tartışma programlarının da yönlendirme için önem verilen alanlardan olduğu anlaşılıyor. "Programlara katılanların hukukçu akademisyen kimliği ön plana çıkarılmalı" bölümü, yönlendirmenin önemli bir parçası olarak görüldüğü anlaşılıyor.

HABERLERİN BAŞLIKLARI ELE VERİYOR

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'de ele geçirilen belgelerde Yalçın Küçük'ün ETÖ hedef ve amaçları doğrultusunda PKK hakkında haberler yapılmasında önemli rol oynadığı belirtiliyor. Odatv'nin Ergenekon bağlantılı soruşturmalardaki bu yargılama sürecini etkileme ve soruşturmaların itibarsızlaştırılması yönündeki haberleri, sitede yayınlanan haberlerin başlıklarına da yansımış durumda.

YANDAŞ MEDYAYI KARA MİZAH KONUSU YAPALIM!

Belgede basın hakkında "Yandaş medyanın önemli önemsiz her konuyu Ergenekon'a bağlaması dalgaya alınsın, kara mizah yapılacak" ifadeleri ile Ergenekon soruşturmasının başlamasından itibaren karşı basının izlediği temel bir yöntem olan, delillerin karartılması ve soruşturmaların altının boşaltılması amacıyla diğer basın organlarındaki haberlerin kara mizah konusu haline getirilmesinin plan dahilinde yapıldığı anlaşılıyor.

FURKAN ALTINOK - USAME KARAKIŞ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT