1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öcalan, Eylemsizliğin Devamını İstedi
Öcalan, Eylemsizliğin Devamını İstedi

Öcalan, Eylemsizliğin Devamını İstedi

KCK'nın eylemsizliği bitirdiğini açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği PKK lideri Abdullah Öcalan, çatışmazlık sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

05 Mart 2011 Cumartesi 12:15A+A-

İmralı'da hapis yatan Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmenin notları internette yayınlandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 21 Mart Nevruz kutlamalarının beklenmesini isteyen Öcalan, bu süreçte hükümetin tavrını izleyeceğini, demokratik çözümü isteyenlerin bir araya gelerek öneriler geliştirmelerini istedi.

Devletin Kürtlere karşı yıllardır uyguladığı inkâr ve imha politikasını bıraktığını ve Kürtlerin varlığını kabul eder noktaya geldiğini avukatlarına söyleyen Öcalan, artık çözüm döneminin gelişmesi gerektiğini belirtti.

Yüzde 10 seçim barajını aşmak için ittifakların araştırılmasını, sol partilerle, demokrasi güçleriyle, sendikalarla, çevreci gruplarla, Yeşilcilerle ortak bir demokratik blok oluşturulmasını öneren Öcalan, böyle bir hazırlığın önceden iyi yapılmış olması halinde barajın bile zorlanabileceğini, ancak geç kalındığını iddia etti.

Örgütün dağ kadrosuna da çağrıda bulunan Öcalan, bu süreçte çatışmalara girmekten mümkün olduğunca kaçınmalarını istedi.

HABERE YORUM KAT