1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Obama'ya İsrail'den de Hamas'tan da Tepki
Obamaya İsrailden de Hamastan da Tepki

Obama'ya İsrail'den de Hamas'tan da Tepki

Netanyahu, Obama'nın "Filistin devleti kurulmalı” açıklamasını eleştirirken; Hamas “Ümmetin Obama’nın vereceği derse ihtiyacı yok!” diyerek tepki gösterdi.

20 Mayıs 2011 Cuma 12:42A+A-

Netanyahu, Obama'nın "1967 savaşı öncesi sınırlara sahip bir Filistin devleti kurulmalı" şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika politikasını açıkladığı dünkü konuşmasında İsrail ve Filistinliler arasında karşılıklı tavizler ve 'toprak takasıyla' yaşayabilir "bir Filistin ve güven içinde bir İsrail" yaratılabilir şeklinde konuşmuştu.

Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu ise 1967'deki altı gün savaşıyla işgal ettikleri Filistin topraklarından çekilmeleri ve bu sınırlara dayanan bir Filistin devletinin kurulması fikrinin "savunulamaz" olduğunu söyledi.

Netanyahu, bu sınırlara dönülmesinin Yahudi yerleşimlerini İsrail'in sınırları dışında bırakacağını söyledi.

Netanyahu, bugün Beyaz Saray'da Obama ile görüşecek.

Batı Şeria'da ortalama 300 bin Yahudi yerleşimcinin yaşadığı tahmin ediliyor. Bu yerleşim yerleri uluslararası hukuka göre yasadışı ancak İsrail bunu kabul etmiyor.

Hamas: "Ümmetin Obama'nın Vereceği Derse İhtiyacı Yok"

Öte yandan Mahmud Abbas, Obama'nın duran müzakereleri tekrar başlatma çabasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken Hamas, somut adımlara ihtiyaç olduğunu söyledi ve Obama'nın sözlerini "boş laf" diye niteledi.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Obama'nın yaptığı konuşmanın siyasi yönden başarısız oluğunu belirterek, ümmetin Siyonist işgal rejiminin yaptığı cinayetlere destek veren Obama'nın demokrasi konusunda vereceği derse ihtiyacı olmadığını söyledi.

Dün konuyla ilgili basın açıklaması yapan Ebu Zuhri, Obama'nın yaptığı konuşmanın daha önce yaptığı açıklamaların bir tekrarı olduğuna dikkat çekerek, Filistinliler olarak onun konuşmasına imzalanan barış anlaşmasını hayata geçirmekle tepki göstermek gerektiğini belirtti.

Obama'nın Filistin barışını eleştirmesini kınadıklarını belirten Ebu Zuhri, Amerika Başkanının bu tavrıyla Filistin'in içişlerine karıştığı gibi, kendisinin övgüyle bahsettiği demokrasiyle de çeliştiğini ifade etti.

"İSRAİL'İ HİÇBİR ZAMAN TANIMAYACAĞIZ!"

Ebu Zuhri, Hamas hareketinin hiçbir zaman Siyonist rejimi devlet olarak tanımayacağının da özellikle altını çizdi.

Diğer taraftan Hamas Siyasi Birim üyesi İzzet er-Reşak da Amerika Başkanı Obama'nın yaptığı konuşmada "Amerika'nın Siyonist rejimin güvenliğini öncelediğini, Filistinlilerin de bu rejimi ve rejimin Yahudiliğini tanımaları gerektiğini, Filistinlilerin işgal rejimini inkar etmekle bir yere varamayacaklarını" ifade etmesini kınayarak, Obama'nın bu konuşmasıyla Siyonist rejimden yana olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

1967'deki altı gün savaşlarında İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü Ürdün'den, Golan Tepelerini Suriye'den ve Gazze Şeridi'ni de Mısır'dan işgal ederek almıştı. Direniş karşısında İsrail, Gazze Şeridi'nden 2005'te çekildi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum