1. HABERLER

  2. HABER

  3. Obama, Kendisini Eleştiren Orgenerali Azletti
Obama, Kendisini Eleştiren Orgenerali Azletti

Obama, Kendisini Eleştiren Orgenerali Azletti

Obama, Afganistan’daki ABD işgal gücü komutanı McChrystal'ı, yönetimiyle dalga geçen sözlerini üzerine görevden aldı. Yerine “çuvalcı” general Petraeus görevlendirildi.

24 Haziran 2010 Perşembe 11:47A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, kendisini eleştiren Orgeneral Stanley McChrystal'i azletti. Obama, kendi başkomutanlığına vurgu yapıp 'Sözleri komutanlık standardına uygun değil. Sivillerin orduyu kontrolüne zarar verdi' dedi. Yerine Merkez Komutanı Petraeus atandı.

Orgeneral Stanley McChrystal Beyaz Saray'da ABD Başkanı Obama ile bir görüşme yaptı.

Amerikan medyasındaki haberlerde, Obama'nın McChrystal'ı azlettiğini belirtilirken, Washington yönetiminden üst düzey bir yetkili de Obama'nın McChrystal'ın istifasını kabul ettiğini söyledi.

Obama'nın McChrystal'ın yerine General David Petreaus'u görevlendirdiği belirtildi.
Amerikan Merkez Komutanı olan Petreaus'un Irak ve Afganistan'daki güçlerin sorumluluğunu üstleneceği kaydedildi. Petraeus, Bush döneminde Irak'ta takviye asker stratejisiyle görece istikrar sağlanmasının mimarıydı. Obama'nın 'ulusun dikkat çekici kariyeri için McChrystal'a müteşekkir olmasından' söz etmesi de, dobra konuşan generalin askeri kariyerinin bittiğine yoruldu. McChrystal, 'Afganistan görevinin başarıya ulaştığı görme arzusuyla istifa ettiğine' dair yazılı açıklama yayımladı.

Acilen Beyaz Saray'a çağrıldığı belirtilen Afganistan'daki stratejinin mimarı McChrystal'in yarım saat kadar Obama ile baş başa görüştükten sonra binadan ayrıldığı bildirildi.

Kişisel hakarete uğradığını ya da politika farklılıkları olduğunu düşündüğünden değil, ulusal güvenlik ve Afganistan görevi için en doğrusu olduğundan bu kararı aldığını anlatan Obama, kendi başkomutanlığını ve emir-komuta zincirine bağlılığın gereğini vurgulayıp şunları söyledi:

"Dergi yazısında dışa vurulan önderlik tarzı komutanlık eden bir generalin standartlarına uygun değildir. Demokratik sistemimizin özünü oluşturan sivillerin ordu üzerindeki kontrolüne zarar vermiştir. Afganistan'daki hedeflerimize ulaşmak için ekibimizin birlikte çalışması açısından gereken güveni yıpratmıştır."

Rolling Stone'un 'firari general' başlıklı haberinde McChyrstal'ın Obama'yla görüşmesi için 'hayal kırıklığı' dediği, Biden ile "O da kim" diye başlayarak dalga geçtiği, Obama'nın Afpak Temsilcisi Richard Holbrooke'tan gelen e-postaları açmak bile istemediğini söylediği, Kâbil Büyükelçisi Karl Eikenberry'yi 'ihanet'le suçladığı ortaya çıkmıştı.

Stanley McChrystal, Obama ile görüşmesinden önce de Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Michael Mullen ile Pentagon'da yarım saat görüşmüştü.

ABD'de yayımlanan Roling Stone dergisi, McChrystal'ın Obama yönetiminin önemli isimleriyle sorunlar yaşadığını ve emrindeki askerleri bile kendi stratejisinin savaşı kazandıracağına ikna edemediğini yazmıştı.

Dergide, bir yardımcısının, McChrystal'ın Obama ile Oval Ofis'te yaptığı ilk görüşmede "hayal kırıklığına uğradığını" söylediği belirtilmişti.

McChrystal, Rolling Stone dergisinde yayımlanan yazı nedeniyle özür dilemiş, Washington da dergideki olumsuz yorumlar üzerine McChrystal'ı bilgi vermeye çağırmıştı. 

McChrystal'ın yerine "çuvalcı general" getirildi

ABD Başkanı Barack Obama, Orgeneral Stanley McChrystal'ın yerine, Türkiye askerinin başına çuval geçirilmesinin arkasındaki isim Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus'u görevlendirdi.

Amerikan Merkez Komutanı olan Petreaus'un Irak ve Afganistan'daki güçlerin sorumluluğunu üstleneceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT