1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Obama İran'dan Cevap Bekliyor...
Obama İrandan Cevap Bekliyor...

Obama İran'dan Cevap Bekliyor...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, İran'dan düşürdüğünü söylediği insansız hava aracını istedi.

12 Aralık 2011 Pazartesi 23:09A+A-

Başkan Obama Washington'da Irak Başbakanı Nuri Maliki ile görüştü.

Beyaz Saray'daki görüşme sonrasında Obama ve Maliki basının karşısına çıktı.

Obama'ya İran'ın ele geçirerek görüntülerini yayınladığı Amerika Birleşik Devletleri'nin ise Afganistan'da kontrolden çıkarak kaybolduğunu açıkladığı insansız hava aracı soruldu.

"İran'dan insansız hava aracını iade etmesini istedik. Cevap bekliyoruz " diyen Başkan Obama, bu durumun Amerikan ulusal güvenliğini tehlikeye atıp atmayacağı sorusunu ise cevaplamadı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Suriye konusuna da değindi.

Obama, Esed konusunda taktiksel görüş ayrılıkları olan Başbakan Maliki'nin Irak'ın çıkarlarını koruduğunu, İran'ın beklentileriyle hareket etmediğini söyledi.

Irak Başbakanı Maliki ise Suriye'de mezhep çatışmalarının Irak'a sıçrama tehlikesine dikkat çekerek barışçı çözüm istediklerini belirtti.

Obama, ay sonunda Amerikan askerleri Irak'tan çekileceğini ancak Washington'un bölgede etkinliğinin süreceğini belirtirken Irak'ın içişlerine karışılmaması uyarısında bulundu.

Irak Başbakanı Maliki de Amerikan askerleri çekildikten sonra da güvenlik, terörle mücadele, Irak güçlerinin eğitimi ve bu güçlere teçhizat sağlanması konularında Washington'un desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

2007'de sayıları 170 bine kadar çıkan Irak'taki Amerikan askerlerinden bugün geride kalan 6 bini de yılbaşına kadar ülkeden ayrılacak.

Irak'ta 8 buçuk yılda savaş ve çatışmalarda bir milyondan fazla Iraklı hayatını kaybederken 4 bin 400'den fazla Amerikan askeri de öldü.

TRT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum