1. HABERLER

  2. HABER

  3. Obama: Irak Savaşı Bitti!
Obama: Irak Savaşı Bitti!

Obama: Irak Savaşı Bitti!

Obama, Amerikan ordusunun Irak'taki muharip rolünün dün gece resmen sona erdiğini duyurdu ve kendi ekonomik sorunlarına odaklanacaklarını söyledi.

01 Eylül 2010 Çarşamba 13:39A+A-

"Ağır Bedel Ödedik!"

Göreve gelişinden bu yana Beyaz Saray'dan ikinci kez halka hitap eden ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ta ağır bir bedel ödediklerini, 7 yıl içinde 4400 askerin öldüğünü, işgalin Amerikan ekonomisine bir trilyon dolardan fazlaya mal olduğunu belirtti.

Obama, "Irak'ın Özgürlüğü Operasyonu tamamlandı. Şimdi, ülkenin güvenliğinden Irak halkı sorumlu" diyerek bir halkın binlerce, on binlerce evladını vahşice katletmeyi, işgali, yıkımı, acıyı, gözyaşını "özgürlük operasyonu" olarak niteledi. Obama, Irak halkına desteklerini sürdüreceklerini vurgulamaktan da geri kalmadı.

Savaşı bitirmenin hem Irak hem de Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarına olduğunu belirten Obama, "Büyük fedakârlıklarda bulunmaları için Irak'a genç kadınlarımızı ve erkeklerimizi gönderdik. İçeride bütçemiz zordayken dışarıda büyük kaynaklar tükettik. Irak ve Amerikan tarihindeki bu önemli aşamayla sorumluluklarımızı yerine getirdik. Şimdi, yeni bir sayfa çevirme zamanı." şeklinde duygu dozu yüksek ajitatif vurgularda bulundu!

Şimdi Afganistan'a Daha Fazla Yüklenecekler

Obama, Irak'taki yüklerinin hafiflemesiyle Afganistan'a ağırlık vereceklerini, El Kaide'yle yürüttükleri savaşı mutlaka kazanmaları gerektiğini söyledi.

Irak'taki son muharip ABD birlikleri, geçen hafta çekilmişti. Ülkede şimdi sadece 50 bin askeri kaldı. Irak ordusuna yardım etmekle görevli bu askerlerin de gelecek yılın sonunda ülkeden ayrılmaları planlanıyor.

Ülkede saldırılar hız kesmezken Mart ayında yapılan seçimlerin ardından henüz bir hükümet kurulabilmiş değil.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki dün, Amerikan muharip birliklerinin çekilmesiyle Irak'ın egemen ve bağımsız bir ülke haline geldiğini söylemişti.

7 yıllık işgalin foto-panoraması için aşağıdaki linke tıklayınız:

Fotoğraflarla IRAK İşgali

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

5 Yorum