1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Obama: Afganistan’da Ağır Kayıp Var!
Obama: Afganistan’da Ağır Kayıp Var!

Obama: Afganistan’da Ağır Kayıp Var!

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’daki savaşın yüksek maliyetlerden dolayı yavaş ilerlediğini itiraf etti.

20 Aralık 2010 Pazartesi 10:07A+A-

Londra'da Arapça yayımlanan Kuds ül Arabi gazetesinin 17 Aralık 2010 tarihli başyazısı:

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'daki savaşın yüksek maliyetlerden dolayı yavaş ilerlediğini itiraf etti. Obama, somut ilerleme 'kaydedilebileceğini', ancak bunun ağır kayıpları beraberinde getireceğini belirtti.

Bu itiraf kötü askeri şartlar tarafından da destekleniyor. Amerikalılar büyük can kaybı veriyor. Strateji uzmanlarının çoğuna göre bu savaşın kazanılması imkânsız.

Obama'nın da belirttiği üzere, ABD dokuz yılda Afganistan'ın güvenliğine yönelik her tehdide son vermek bir yana, temel hedefi bile gerçekleştiremedi, yani Kaide'yi yenilgiye uğratamadı. Kaide birçok ülkeye uzanmış durumda. ABD 11 Eylül'den sonra Afganistan'a saldırdığında, örgüt sadece bu ülkede mahsurdu. Şimdiyse Pakistan, Somali, Yemen, Kuzey Afrika ve Sahra'da şubeler açtı. 

Zerdari bile itiraf etti

Obama'nın Taliban'a alışıldığı gibi saldırmaması ve savaşın hedefini Kaide'nin çözülmesi olarak belirlemesi de dikkat çekiciydi. Yani Başkan, ABD'nin çekilmesi durumunda Taliban'ın ülkenin idaresini üstlenecek güç olduğunu kabul etmeye başladı. Hamid Karzai hükümetinin Amerikan hedeflerini gerçekleştiremeyeceğinden emin olan Obama, gelecekteki ana adresin Taliban'la dolaylı veya doğrudan müzakereler olacağına atıfta bulunmuş olabilir.

Obama'nın Pakistan'dan Afganistan'daki 'terör'le mücadelede en büyük rolü oynamasını talep etmesi, İslamabad'ın sıkıntısının özeti olabilir. Pakistan Amerikan dolduruşlarına teslim olamaz çünkü teslimiyet kendi halkıyla savaşması anlamına gelir. Pakistanlıların böylesine yüksek maliyetli bir adım atacak kadar aptal olduğunu düşünmüyoruz.

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari üç ay önce, 'Batı'nın bu savaşı kaybettiğini' belirtmişti. ABD'nin esaslı müttefiki olan Zerdari acaba ne söylediğinin farkında mı? Zira bu sözleriyle yaraya parmak basıp hastalığı teşhis etmiş oluyor. Obama'nın konuşması, Afganistan'daki yenilginin gizli itirafıydı.

(Çeviri: Radikal)

HABERE YORUM KAT

3 Yorum