1. HABERLER

  2. HABER

  3. O General ‘Ayıp’ı Öğrenememiş!
O General ‘Ayıp’ı Öğrenememiş!

O General ‘Ayıp’ı Öğrenememiş!

Sümeyra Ay, annesi gibi kendisinin de başörtülü olduğunu belirterek, “O acayip giyinen hanımın kızıyım ben. Bunca yıllık hayat tecrübenizden ‘ayıp’ kavramını öğrenememiş olmanız çok üzücü” dedi.

05 Aralık 2010 Pazar 00:20A+A-

Sümeyra Ay, "O acayip giyinen hanımın kızıyım ben. Bunca yıllık hayat tecrübenizden 'ayıp' kavramını öğrenememiş olmanız çok üzücü. 19 yaşındayım ve örtülüyüm. Ve o askerin kızı olarak bana vaat ettiğiniz istikbalden, şefaatinize(!) mazhar olamadığımdan olsa gerek, daha parlak ve sağlam bir geleceğim var! (…) Eğlencelerinize katılıp, komutanlarının itibarını kazanamayan o askerin, ve bu itibarla modernleşemeyen(!) o askerin hanımının kızıyım ben… Ve sizden gelecek bir onurlandırma ile hayatta sahip olacağım konumdan çok uzakta olduğum için çok mutluyum!" dedi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ihraç edilen Binbaşı M. Yavuz Ay'ın kızı Sümeyra Ay, babası hakkında; "Pişman oldum, defterini dürmediğime… Eşi örtülüydü… Acayip giyiniyordu. Çıkarıversin başörtüsünü. (…) Efendi gibi çağırmışım, 'Bizim eve eşinle gel' demişim. Çoluk çocuğunu kurtarmak ve istikbalini açmak istemek kötü mü? Müslümanlık insanın içinde olur" diyen Emekli Tümgeneral İlhan Akoğuz'a tepki gösterdi.

"AYIP KAVRAMINI ÖĞRENEMEMİŞ OLMANIZ ÇOK ÜZÜCÜ"

Sümeyra Ay, annesi gibi kendisinin de başörtülü olduğunu belirterek, "O acayip giyinen hanımın kızıyım ben. Bunca yıllık hayat tecrübenizden 'ayıp' kavramını öğrenememiş olmanız çok üzücü" dedi.

YAŞ'ZEDE BİNBAŞI'NIN KIZINDAN GENERALE CEVAP

Sümeyra Ay'ın, babası hakkında açıklamada bulunan Tümgeneral İlhan Akoğuz'a verdiği cevap şöyle:

"Alayını satmayacak kadar tecrübe ve vatan sevgisiyle dolu olan, namazı, abdesti, orucu bilen, sülalesi hacı olan emekli Tümgeneral;

Ailesine ve çocuklarına gelecek vaat etmeye çalıştığınız o askerin kızıyım ben. Ayıpladığınız şeye bakarak, bunca yıllık hayat tecrübenizden 'ayıp' kavramını öğrenememiş olmanız çok üzücü. 19 yaşındayım ve örtülüyüm. Ve o askerin kızı olarak bana vaat ettiğiniz istikbalden, şefaatinize(!) mazhar olamadığımdan olsa gerek, daha parlak ve sağlam bir geleceğim var! Pişmanlığınız için içten bir hüzün duyduğumu belirtmeliyim ve keşke o an, benim kimliğimi değiştiremeyecek olan o defteri dürmenizi dilerdim.

O acayip giyinen hanımın kızıyım ben. Sizin çok yönlü, ileri görüşlü dünyanızdan baktığımızda, ben de toplumda aynı acayip havayı estiriyorum. Müslümanlığını insanın içine yakıştırmanız, dışa vurulduğunda 'acayip hava estirmek' kavramıyla bütünleşiyor olsa gerek sizin için… Ve bu havanın sizi ürpertmesi, bu ürpertiyle askerlerinize karşı içinizde bir gelecek kaygısı taşımanız, açıkçası beni derinden etkiledi.

Eğlencelerinize katılıp, komutanlarının itibarını kazanamayan o askerin, ve bu itibarla modernleşemeyen(!) o askerin hanımının kızıyım ben… Ve sizden gelecek bir onurlandırma ile hayatta sahip olacağım konumdan çok uzakta olduğum için çok mutluyum! Sizi hayat tecrübelerinizle ve pişmanlıklarınızla baş başa bırakıyorum…"

"BAŞARILI BİR SUBAY NAMAZ KILAR MI?"

1977 senesinde Kara Harp Okulu'na giren M. Yavuz Ay, eşinin başörtülü olması, kendisinin namaz kılması ve içki içmemesi gerekçesiyle 1996 yılında YAŞ kararı ile TSK'dan ihraç edilmişti.

M. Yavuz Ay, gazetemize yaptığı açıklamada, Edirne'de görev yaparken Tümen Komutanı tarafından Alay Komutanı'nın yanında sorgulandığını belirterek, şunları söylemişti:

"Tümgeneral İlhan Akoğuz, kibirli bir yüz, aşağılayıcı bir ifadeyle konuşmaya başladı: "(…) Dosyana baktırdım. Başarılı bir subaysın. Tümenimin en başarılı bölük komutanlarından birisin. Anlamıyorum, bu gençlere ne oluyor, başarılı bir subay nasıl namaz kılar? Üstelik eşin başörtülüymüş, lojmanlarda dini ders veriyormuş. Hiç olacak iş mi? (…) Senden dört şey istiyorum. Bunları yerine getir, sana şefaat edeyim. Dosyanı temizlerim. Önünü açarım. Bir: Eşin başını açacak.. İki: Benimle rakı içeceksin.. Üç: Eşinle birlikte orduevine eğlenceye geleceksin.. Dört: Çoluk çocuk evime ziyarete geleceksin… Bugüne kadar hiç eğlenceye gelmemişsin. Evime gelmezsen merkez komutanını gönderir, zorla getirtirim. Seni modern olmaya davet ediyorum."

Millî Güvenlik ve Silahlı Kuvvetler Akademisi eski Komutanı Emekli Tümgeneral İlhan Akoğuz, M. Yavuz Ay'ın söz konusu açıklamalarını doğrulamıştı.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT