1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. O Beş Gazeteci Deşifre Oldu
O Beş Gazeteci Deşifre Oldu

O Beş Gazeteci Deşifre Oldu

ETÖ sanığı Behiç Gürcihan’a ait sitede, Uğur Dündar, Ertuğrul Özkök, İbrahim Yıldız, Oray Eğin ve Serdar Akinan Ergenekon konusunda çark eden gazeteciler olarak deşifre edildi.

23 Mart 2011 Çarşamba 00:30A+A-

Odatv'ye düzenlenen operasyonda 9 gazetecinin tutuklanmasının ardından, panikleyen 'o 5 gazeteci'nin isimleri belli oldu. ETÖ sanığı Behiç Gürcihan'a ait sitede, Uğur Dündar, Ertuğrul Özkök, İbrahim Yıldız, Oray Eğin ve Serdar Akinan Ergenekon konusunda çark eden gazeteciler olarak deşifre edildi.

Ergenekon sanığı Halil Behiç Gürcihan'a ait internet sitesi olan "acikistihbarat.com"da, Oda TV operasyonunda 9 gazetecinin tutuklanmasının ardından panikleyen gazeteciler açıklandı. Sitede; Oda TV dalgasından sonra, "Ergenekon"un kendilerine yönelmeye başladığını gören medyada bazılarının usul usul çark etmeye çalıştığı, bu çark edişi kendilerine özgü yöntemler geliştirerek yaptıkları bildirildi.

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında yargılanan Halil Behiç Gürcihan'a ait internet sitesi olan "acıkistihbarat.com"da, Oda TV operasyonunda 9 gazetecinin tutuklanmasının ardından panikleyen gazetecileri açıkladı. Sitede; Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, Akşam gazetesi yazarları Oray Eğin ve Serdar Akinan'ın Ergenekon konusunda nasıl çark ettikleri örnekleriyle deşifre edildi.

İŞTE O İSİMLER VE ÇARK EDİŞLERİ

Sitede; Oda TV dalgasından sonra, "Ergenekon"un kendilerine yönelmeye başladığını gören medyada bazılarının usul usul çark etmeye çalıştığı, bu çark edişi kendilerine özgü yöntemler geliştirerek yaptıkları bildirildi.

"Medya Yusufçuğunu Tespit Etme Rehberi" başlıklı yazıda, şöyle denildi:

1- AKP'yi doğrudan övemediği için, "Dış Politikasını" övmeye başladıysa (Bkz: Cihan Haber Ajansı'na verdiği röportaj ile İbrahim Yıldız)

2- Zamanında attığı yalan yanlış manşetler karşısına çıkarılmasın diye "bizim de hatalarımız oldu, bizi de yanılttılar" mealinde açıklamalarda bulunuyorsa (Bkz: Ertuğrul Özkök'ün 28 Şubat manşetleri ve İbrahim Yıldız'ın Danıştay saldırısı manşetleri ile ilgili medyaya verdikleri demeçler)

3- Önce Tayyip Erdoğan'a övgüler düzüp, sonra ihmal edilmiş nokta kalmasın diye Taraf'ın gazeteciliğine övgüler düzmeye başladıysa (Bkz. Oray Eğin'in son yazıları)

4- Hem "yandaşlığa' geçiş yapıp hem de "eleştirel" görünebilmek için, iktidar cephesindeki güç dengelerinden birine oynamak. Bu özgün yöntemi ilk olarak Serdar Akinan, "Gül'e kıyasla Erdoğan daha milli" tezine oynayarak denedi ama vardığı nokta Cine5'te 'Sibop' isimli program yapmak oldu. (...)

5- Ve son olarak ne kadar "haktan" ve "demokrasiden" yana, "darbeci"lere karşı olduğunu kanıtlamak için Fethullah Gülen'in zamanında kendisine yazdığı teşekkür mektuplarını okuyorsa (Bkz. Uğur Dündar Balçiçek İlter'in Karşıt Görüş Programı 17.03.2011) bilin ki bir medya yusufçuğu ile karşı karşıyasınız."

ERTUĞRUL ÖZKÖK GÜNAH ÇIKARIYOR

Sitede; medyada 'yusuflama' furyasının yurt sathında bütün hızıyla devam ettiği belirtilerek, "Basının "amiral gemisini" 28 Şubat'ın emrine vermekle suçlanan Ertuğrul Özkök, çareyi önce Samanyolu televizyonuna çıkıp Mümtazer Türköne ve Faruk Mercan'a günah çıkarmakta buldu. Paçayı kurtarma çabasına doyamayan Özkök, ertesi gün köşesinde Türköne ve Mercan'ı öve öve bitiremedi" denildi.

CUMHURİYET GAZETESİ "YUSUFLAMA" YARIŞINDA GERİDE KALMAK İSTEMEDİ

Sitede; Cumhuriyet gazetesi, yusuflama yarışında geride kalmak istemeyen gazete olarak tanımlandı ve Cumhuriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, Cihan Haber Ajansı'na verdiği röportajda, önce AKP'nin dış politikalarını başarılı bulduğunu söyledi, ardından da "Danıştay cinayetinde yanlış yönlendirildik" dediği hatırlatıldı.

9 GAZETECİ TUTUKLANDI

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında; Oda TV'ye yapılan operasyonun ardından Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, gazeteci Ahmet Şık, Oda TV'nin sahibi Soner Yalçın, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Oda TV Genel Yayın Koordinatörü Doğan Yurdakul, Oda TV yazarlarından Coşkun Musluk, Sait Çakır ve Müyesser Yıldız tutuklanmıştı.

Kenan Kıran / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT