1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nükleer Santral Bir Türlü Kontrol Altına Alınamıyor
Nükleer Santral Bir Türlü Kontrol Altına Alınamıyor

Nükleer Santral Bir Türlü Kontrol Altına Alınamıyor

Japonya'da deprem felaketinin ardından radyasyon sızıntısı olan Fukushima 1 Nükleer Santrali'ndeki durum giderek kontrolden çıkıyor.

17 Mart 2011 Perşembe 03:36A+A-

Beş gün içinde 4 patlamanın yaşandığı santraldeki fazla ısınan reaktörlerde nükleer erime tehlikesi büyüyor. En yüksek radyasyon seviyesine sahip üç numaralı reaktörü soğutmak için Japonya ordusuna ait CH-47 Chinook tipi helikopter gönderildi. Ancak helikopter, reaktöre su dökmeyi başaramadı. Radyasyon düzeyindeki aşırı artış sebebiyle kurtarma operasyonunda yer alan 50 kişilik ekip de tahliye edildi. Ancak seviyenin düşmesiyle görevliler çalışmalarına yeniden başladı.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukushima'da radyasyon seviyesinin her saat başı çok değiştiğini ve sağlığa zararlı oranlara vardığını ifade etti. Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco), geleneksel soğutma yöntemlerinin işe yaramamasından ötürü nükleer yakıtın bulunduğu havuzu doldurmak için çeşitli çözümleri deniyor. Endişe verici şekilde ısınan nükleer yakıt çubuklarını soğutmak amacıyla santralin 4 numaralı reaktörüne basınçlı su sıkılacak. Bu çerçevede ABD'nin vereceği yeni yüksek basınçlı su pompaları kullanılacak.

Deprem ve tsunami felaketinde soğutma sistemlerinde arıza meydana gelen nükleer santraldeki 6 reaktörden 4'ünde hidrojen patlaması meydana gelmişti. Patlamalar, reaktör binalarına hasar vermiş, ancak nükleer yakıt çubuklarını barındıran kazanlar delinmemişti. Yetkililer, kazanlar zarar görmeden deniz suyu pompalayarak reaktörleri soğutmayı deniyor. Bu çabaların başarısız olması durumunda reaktör konteynerlerinde patlama meydana gelmesi ya da nükleer yakıt çubuklarının tamamen açıkta kalmasıyla çok yüksek miktarda radyoaktif sızıntının meydana gelmesinden korkuluyor. Fukushima'daki durum, 1986'da Ukrayna'daki Çernobil felaketinden bu yana en tehlikeli nükleer felaket olarak nitelendiriliyor.

Japon yetkililer, nükleer felaketi önlemek için zamana karşı yarışırken radyasyon paniği ise büyüyor. Nükleer santrale 240 km uzaklıkta bulunan başkent Tokyo'dan ayrılanların sayısı artıyor. Binlerce yabancı, ülkeyi terk etti. Havaalanlarında uzun kuyruklar oluştu. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden Tokyo'da radyasyon seviyesi normalin 3 katı. Bu rakam, insan sağlığı için tehlike oluşturmuyor ancak insanları endişelendirmeye yetiyor. 32 milyonluk şehir bu endişeyle adeta hayalet şehre döndü. İnsanlarla dolup taşan restoranlar ve alışveriş mağazaları oldukça sakin. Dakikada bir müşteri bulabilen taksiciler artık saatlerce bekliyor. Kentteki birçok okul kapatıldı. Kentte modadan spora birçok alanda yapılması planlanan etkinlikler de iptal edildi. Şirketler çalışanlarının evde kalmalarına izin veriyor. 6 bin kişinin çalıştığı dünya elektronik devi Sony'nin Tokyo'daki merkezinde sadece 120 kişi çalışıyor. Gıda, su, pil ve radyasyon ölçüm cihazı stoklayan insanlar artık dışarı çıkmıyor. Süpermarketlerdeki gıda raflarının boşaldığı belirtiliyor. Tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde çoğu süpermarket ise kapalı. Açık olanların önünde de uzun kuyruklar var.

OSMAN EROL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT