1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nükleer Görüşmelerin İlk Günü Sonuçsuz
Nükleer Görüşmelerin İlk Günü Sonuçsuz

Nükleer Görüşmelerin İlk Günü Sonuçsuz

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin) ve Almanya arasında Cenevre'de yapılan görüşmelerin ilk gününde sonuç alınamadı.

07 Aralık 2010 Salı 12:11A+A-

Tahran'ın nükleer programının ele alındığı görüşmelere bugün de devam edilecek.

İran'ı başmüzakereci Said Celili diğer altı ülkeyi de Avrupa Birliği Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton'ın temsil ettiği görüşmeler yaklaşık 10 saat sürdü.

İran pazar günü uranyum zenginleştirme tesislerinde ilk kez kendi ham uranyumunu kullanmaya başlayacağını duyurmuştu.

İran bugüne kadar 1970'lerde Güney Afrika'dan ithal ettiği ham uranyumu kullanıyordu. Ancak Batılı uzmanlar stokların erimeye başladığı görüşündeydi.

İran'ın bu adımı ABD tarafından eleştirilirken, Tahran bu sayede görüşmelere güçlü bir şekilde oturacağını duyurdu.

Ülkenin nükleer müzakerecilerinden Ali Ekber Salahi İran'ın Cenevre'deki görüşmelere kendisi için değil diğer ülkeler için katıldığını söyledi. Salahi "Yaşanan tıkanmaya, bize baskı yapan ülkeler için bir çözüm getirmeyi umuyoruz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise İran'a yönelik yaptırımları hatırlatarak, Tahran'a bu müzakerelere, "yalnızlaştırılmanın ne demek olduğunu soğuk kanlı bir şekilde düşünerek oturması" çağrısında bulunmuştu.

Güven eksikliği

Cenevre'deki görüşmeleri izleyen BBC muhabiri James Reynolds'a bilgi veren bir kaynak, toplantının yapıcı bir havada geçtiğini ancak, taraflar arasında karşılıklı güven eksikliği olduğunu söyledi.

Celili görüşmelerin başlangıcında Tahran'da geçen hafta bir nükleer fizikçinin öldüğü diğerinin de yaralandığı saldırıları gündeme getirdi. İran, saldırılardan Batılı istihbarat servislerini sorumlu tutuyor. Catherine Ashton görüşmede saldırıyı kınadı.

Cenevre'de son görüşmeler Ekim 2009'da yapılmıştı. Bu görüşmelerde, İran'ın uranyumunun, ülke dışında zenginleştirilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak daha sonra anlaşma bozuldu. (BBC)

HABERE YORUM KAT