1. HABERLER

  2. HABER

  3. NSU Davasının 184. Duruşması Yapıldı
NSU Davasının 184. Duruşması Yapıldı

NSU Davasının 184. Duruşması Yapıldı

Almanya'da, 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının 184. duruşmasında aşırı sağ çevreden Enrico R. tanık olarak dinlendi.

11 Şubat 2015 Çarşamba 00:32A+A-

Enrico R. duruşma esnasında Chemnitz'deki aşırı sağcı çevrelerin hem Almanya'da hem de uluslararası sahada bağlantıları olduğunu söyledi. 

Bayern ve Baden-Württemberg Eyaletlerinde aşırı sağcıların düzenledikleri organizasyonlara katılan Enrico R, bu eyaletlerde diğer Neo Nazilerle bir araya gelmiş, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesindeki 181. duruşmada da, Enrico R.'nin ifadesi almıştı. Enrico R, terör örgütü üyeleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe ile 1998 yılında arkadaşının evinde bir araya geldiğini, Zschape ve Mundlos ile dostça ilişkisi olduğunu ifade etmişti.

Bugünkü 184. duruşmada başsavcılık NSU örgütünün Köln'deki Keuptstrasse'de gerçekleştirdiği saldırıda bölgede oturan bir kişinin davaya müdahil olması konusundaki fikrini değiştirdi. Söz konusu kişinin davaya müdahil olmaması hususunda Zschaepe'nin avukatları geçtiğimiz hafta itirazda bulunmuşlardı. Yüksek Eyalet Mahkemesi ise söz konusu itirazla ilgili kararını henüz vermedi.

NSU örgütü

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti. 

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu. 

NSU davası ise 6 Mayıs 2013'te Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde başlamış, örgütün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu yargılandığı davada susma hakkını kullanmıştı. Davada Zschaepe’nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıktan suçlanan 4 sanık daha yargılanıyor.

AA

HABERE YORUM KAT