1. HABERLER

  2. HABER

  3. Norveç'te Bilanço Dehşet: 91 Ölü (FOTO)
Norveçte Bilanço Dehşet: 91 Ölü (FOTO)

Norveç'te Bilanço Dehşet: 91 Ölü (FOTO)

Oslo yakınlarındaki gençlik kampındaki silahlı saldırıda en az 84 kişi, kent merkezindeki bombalı eylemde ise 7 kişi öldü.

23 Temmuz 2011 Cumartesi 10:31A+A-

İskandinavya ülkelerinden Norveç, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez ciddi bir saldırıya uğradı. Başkent Oslo'da dün başbakanlık dahil hükümet binalarının bulunduğu bölgede bombalı saldırı düzenlendi. 7 kişinin hayatını kaybettiği bu saldırının ardından da iktidar partisinin gençlik kolları toplantısını basan silahlı bir kişi, en az 84 kişiyi öldürdü. Kentte büyük bir panik havasının yaşanmasına yol açan olayda, başbakanlık dahil bazı kamu binalarında büyük hasar meydana geldi.

Norveç polisi, başkent Oslo yakınlarındaki Utoeya Adası'nda yer alan gençlik kampında dün gerçekleştirilen silahlı saldırıda en az 84 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Kent merkezindeki bombalı saldırıyla birlikte ölenlerin sayısı 91'e çıktı.

Norveç'te bir adadaki yaz kampına silahlı saldırı düzenleyen saldırganın aşırı sağ görüşlü olduğu ve Müslüman karşıtı görüşlere sahip olduğu açıklandı.

Kampta ölenlerin sayısı da 80'i aştı. Polis müdürü Oystein Maeland, ölenlerin en az 80 olduğunu, ağır yaralıların bulunmasından ötürü ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Polis müdürü Sveinung Sponheim da yaptığı açıklamada, saldırıdan sonra kaçan ve bir süre sonra yakalanan şüphelinin internetteki mesajlarını incelediklerini, kendisinin de bazı bilgiler verdiğini belirtti. Sponheim, "soruşturma açısından ilginç bazı bilgiler verdi. Bu bilgilerle daha ileri gideceğiz" dedi.

Sponheim, saldırının arkasında birkaç kişinin bulunabileceği varsayımı üzerinde durduklarını, saldırıda "en az 1 otomatik tüfeğin kullanıldığını" kaydetti.

norvec09.jpg

Polisin verdiği bilgiye göre saldırgan 32 yaşında, uzun boylu ve sarışın. Görgü tanıklarına göre Utoeya adlı küçük tatil adasında çevrede kaçışan gençlerin üzerine rastgele ateş açtı. Bir görgü tanığı, suya atlayanların olduğunu, en az 50 kişinin yüzerek karşı kıyıya çıkmaya çalıştığını gördüğünü, saldırganın yüzenleri de silahıyla taradığını belirtti. 42 yaşındaki görgü tanığı Anita Lien, gençlerin dehşet içerisinde kaçıştıklarını söyleyerek, "tümü çok genç, 14-19 yaş arasında" dedi. Görgü tanıkları, saldırganın polis üniforması giydiğini belirtti.

Gece yaralılar botlarla aranırken, adaya helikopterler de geldi.

Sponheim, yakalanan kişinin, 7 kişinin öldüğü Oslo'daki bombalama olayının da ana şüphelisi olduğunu kaydetti.

norvec01.jpg

norvec02.jpg

norvec03.jpg

norvec04.jpg

norvec05.jpg

norvec06.jpg

norvec07.jpg

norvec08.jpg

HABERE YORUM KAT

3 Yorum