1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Van: Siyonist İsrail’le ilişkiler kesilsin
Van: Siyonist İsrail’le ilişkiler kesilsin

Van: Siyonist İsrail’le ilişkiler kesilsin

Van'da birçok kuruluşun ortak imzasıyla bir basın açıklaması yapıldı. Platform adına Mazlumder Şubesi'nde yapılan açıklamayı İHD Van Şube Baş. Cüneyt Caniş okudu.

29 Aralık 2008 Pazartesi 14:53A+A-

Basın açıklamasının tam metni:

Uluslararası kurumlar ve toplumun İsrail cinayetlerine sessiz kalması sonucunda Siyonist rejimin Gazze halkına insanlık dışı baskı ve saldırılarını devam ettirdiği, Filistin halkının tüm geçiş noktalarını kapattığı ve savunmasız Filistin halkının Siyonist saldırılarında kadın, çocuk ve gençlerinin acımasızca katledildiği, yaşam hakkının yoğun bir şekilde ihlal edildiği gözlenmektedir.

Filistin halkı aleyhinde uluslar arası toplumun da sessiz kalmasıyla tam bir soykırım uygulandığı, işgal altındaki Filistin topraklarında insanlık dramının doruğa ulaştığı, Arap ve İslam Dünyasının, Filistin halkının sorunları karşısında duyarsızlığının da, İsrail ve ABD'yi cesaretlendirdiği görülmektedir.

Büyük bir açık hapishane haline getirilen, tüm giriş ve çıkış yolları kapatılan, tüm dünyadan tecrit edilen ve ölüme terk edilen Gazze'deki mazlum Filistin halkının bu hali, saldırgan İsrail yönetiminin soykırım arzusunu tatmin etmemiş olacak ki, şimdi de, hava saldırısı ile masum sivillerin üzerine ateş kusmaya ve bir kavmi kısmen yok ederek, soykırım gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin saldırıyı kınamasını önlemeye yönelik utanç verici tutumuysa, bu kurumların güvenilirliğini yok eden vahim bir durum oluşturmaktadır.

İsrail'e, askeri harekatı derhal durdurma çağrısında bulunuyoruz. Bir halkın kısmen yok edilmesi anlamına da gelen soykırım suçunun bütün dünyanın gözleri önünde işlenmesine, dünyadaki tüm vicdan sahibi insanların tavır koymasını diliyoruz. Dünyanın güvenliğine katkı iddiasında bulunan Birleşmiş Milletlere de, bu iddiasında samimi ise, farklı dinden olan Gazze 'deki Filistin halkına yönelik bu insanlık suçuna susarak iştirak etmemesi hususunda sesleniyoruz.

İsrail'i, sivillerin yaşam hakkına saygılı olmaya ve hava harekatını derhal durdurmaya,  tecrit altındaki Gazze halkına yönelik insani yardımların aksamadan yerine ulaştırılabilmesi amacıyla uygulanan ablukanın kaldırılması, kısmen bir halkın yok edilmesi anlamındaki insanlık suçu olan soykırımı durdurması konusunda uyarıyoruz.  Uluslararası toplumu da, bu trajediye tepkisiz kalmamaya ve acil olarak insani yardım elini Gazze halkına uzatmaya davet ediyoruz.

Türkiye'deki siyasi iktidardan da hamasi çağrılar ile yetinmemelerini ve iş yapma makamında olmaları sebebiyle, İsrail ile yapılan, özellikle askeri içerikli, tüm anlaşmaların, bu saldırılar durduruluncaya kadar süresiz olarak askıya alınmasını istiyoruz.

Tüm dünya mazlumlarının yanında yer aldığımız gibi, mazlum Filistin halkının yanında da yer aldığımızı, İKÖ, BM gibi uluslar arası kurumların bu cinayetlere sessiz kalmaması gerektiğini, zulme susarak dahi olsa, rıza göstermenin zulmün kendisi olduğunu, ilan ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ

İNSAN–DER

UMUT-DER

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ VAN ŞUBESİ

MAZLUMDER VAN ŞUBESİ

VAN KADIN DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ VAN ŞUBESİ

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ

MEMUR-SEN

TMMOB VAN İKK

 ERDEM-DER