1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Neticesi belli seçimin kazananı: İbrahim Reisi
Neticesi belli seçimin kazananı: İbrahim Reisi

Neticesi belli seçimin kazananı: İbrahim Reisi

İran seçim sonuçları neyi değiştirecek veya bir şeyi değiştirecek mi?

20 Haziran 2021 Pazar 11:25A+A-

HAKSÖZ HABER

İran geçtiğimiz gün kesinleşen seçim sonuçlarına göre İbrahim Reisi 28 milyon 600 bin oydan 17 milyon 800 binini alarak seçimi kazandı

Bu sayede 1978’deki devrimden bu yana İran’ın 13. Cumhurbaşkanı vasfını kazanan Reisi gerçek bir “görev” adamıydı. İran’daki muhalifleri tarafından Reisi’ye “katliam ayetullahı” lakabı takılmış durumda.

resized-cfe67-5e4b10cbseyyed-ebrahim-raisi-at-1980s.jpg

80'li yılların başında İbrahim Reisi

İran’da seçimlere katılım ise %48 oranında. Halkın katılımı düşünüldüğünde seçimin gerçek kazananının seçilmeyenler olduğunu söylemek mümkün. Seçim sürecinde reformist adayların adaylığı iptal edilirken muhafazakar isimlerin ise Reisi lehine adaylıktan çekilmeleri istendi. Bu bağlamda İran’daki seçimlerin göstermelik olduğunu söylemek de pekala mümkün gözüküyor!

e4oiik2wqaq7kki.jpg

 1981’de Kereç beldesinin savcısı olan Reisi bir süre sonra Tahran Başsavcı Vekilliğine getirildi. Reisi'nin de içerisnde yer aldığı 1988 senesinde hapishanedeki muhalif isimlerin idam kararlarını veren komite devrimin vaat ettiği ilkelerden en büyük kopuşlardan birisini sembolize ediyor. Şahlık döneminin zulümlerine karşı ayaklanan İran halkı devrim ile birlikte yine muhaliflerin hukuksuz bir şekilde bastırılıp idam edildiği bir İran resmi ile karşı karşıya kaldı… 4 kişilik ölüm komitesindeki isimlerden birisi olan Reisi’nin de emriyle yaklaşık 3 bin kişinin idam edildiği iddia ediliyor!

Hasan Ruhani’ye karşı 2017’deki seçimleri kaybeden Reisi geçtiğimiz günlerde yapılan seçimi kazanarak çok büyük bir avantaj daha elde etti. Seçim yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler sayesinde Reisi, Ali Hamaney’den sonra ülkenin liderliğini gerçek anlamda eline alabilecek. Seçilmişler ile dini liderlik makamını şahsında bir araya getirmesi ihtimali bulunan Reisi, İran’ın uzun yıllar başında olacak gibi gözüküyor.

İran’ın Suriye ve Irak’taki cürümlerine de destek çıkan Reisi seçim kampanyası boyunca en çok Kasım Süleymani ile olan ilişkisini kullandı. Halep kasabı olarak bilinen Süleymani ile olan ilişkisi Reisi’nin durduğu yeri de izah ediyor olsa gerek!

e3oj8zcxwakjfrq.jpg

İbrahim Reisi adına düzenlenmiş seçim propaganda afişi: "Hacı Kasım (Süleymani) herkesi böyle öpmezdi"

HABERE YORUM KAT

9 Yorum