1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Netanyahu: Filistin’deki Hitler..
Netanyahu: Filistin’deki Hitler..

Netanyahu: Filistin’deki Hitler..

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

07 Mart 2015 Cumartesi 23:23A+A-

On gün sonra genel seçime gidecek olan sionist İsrail rejiminin başbakanı Binyamin Netanyahu Obama Yönetimi’nin istememesine rağmen, o seçim öncesinde, arkasında Amerika’nın bulunduğunu ve İsrail’in hedeflerini en iyi kendisinin koruyabileceğini göstermek ve Amerikan iç siyasetini bile etkileme ve takmama gücüne sahib olduğunu göstermek istercesine, Amerikan Kongresi’nde (parlamentosunda) çoğunluğu elinde bulunduran muhalefetteki Cumhuriyetçi kanat liderlerinin davetini sağlayarak Washington’a gitti ve  gidişiyle de, konuşmalarıyla da diplomasi kurallarını bir kez daha alt-üst etti.

Ama, bu hal, Obama Yönetimi tarafından eleştiri ile karşılandıysa da, bu eleştiriler evin yaramaz çocuğuna, ’Bir daha yaparsan, sana çikolatayı daha az veririm haa..’ tehdidi havasındaydı. Çünkü, ’bu istenmeyen ziyaretin, ilişkileri koparmayacağını, ama, hasar meydana getireceğini’ söyleyerek, ihtiyatlı bir dil kullanmayı tercih etti. Esasen, artık ikinci dönem başkanlığının son devresini yaşamakta olan Obama, hem İsrail rejimiyle, hem de İran’la ilişkileri germemeye daha bir ağırlık veriyor ve başkanlığını, kazasız- savaşsız devretmek gibi bir önceliği gözönünde bulundurduğu anlaşılıyor.

320 milyonluk B. Amerika’da yüzde iki civarında (6-7 milyon kadar) bir nüfusa sahib olmasına rağmen, yahudilerin, bu ülkenin bankalar ve diğer finans merkezlerinde, medya organları, silah sanayii, bilim, san’at ve  kültür çevrelerinde etkileri bilindiğinden Netanyahu, ’İsrail’in bütün yahudilerin devleti olduğu’ vurgusunu yaparak Amerikan sisteminin bu etkili odaklarını tahrik etmeye ağırlık verdi. Kongre’deki konuşması da alkışlarla kesildi.

Obama Yönetimi’nin İran’la, İran’ın nükleer tesislerinin (UAEK) Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu’nun kontrolüne açılması yolunda yapılan uzuuun ’5+1 müzakereleri’nin, İran’ın bir aldatmacası ve zaman kazanıp nükleer silah elde etme çabası olduğunu beliren Netanyahu, ayrıca, İran’ın Hitler Almanyası’na, ve ideolojisinin de NAZİ ideolojisine benzediğini söyledi ve sadece kendilerinin değil, dünya barışının da tehdid altında olduğunu söyledi. Bunları söyleyen Netanyahu, kendilerinin nükleer güç ve tesislerini sözkonusu UAEK’nun kontrolüne açmaya ise, asla yaklaşmıyor ve sözkonusu kuruluşa üye olmayı bile kabul etmediğini hatırlamak istemiyordu.

Netanyahu daha başka şeyleri de söylediyse, önce bu sözlerine değinmek gerekiyor.

Yazının Devamı >>>