1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Nesi kafa karıştırıcı, gayet net ve olgun bir açıklama işte
Nesi kafa karıştırıcı, gayet net ve olgun bir açıklama işte

Nesi kafa karıştırıcı, gayet net ve olgun bir açıklama işte

Taliban'ın mesajı üzerine açıklama yapan AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, tepkilere yol açan kısımlarla ilgili “İletişim kazası olduğunu düşünüyoruz” gibi olgun bir değerlendirme yapmış ama Karar gazetesi (ne bekliyorsa) bunu “kafa karıştırıcı” bulmuş!

15 Temmuz 2021 Perşembe 11:39A+A-

HAKSÖZ-HABER

Taliban'ın açıklamalarını değerlendiren AK Parti Sözcüsü Çelik "Taliban'ın açıklamasında birtakım olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendirmek istiyoruz. Türkiye işgalci bir güç değildir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kabil Havalimanı ile ilgili gelişmelere dönük bir soru üzerine Çelik, bu konudaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

"ORAYA YENİ GİTMİYORUZ"

Türkiye'nin orada bir muharip güç olarak yer almadığını, her zaman için Afgan halkının hayat koşullarını iyileştirmeye çalışan bir unsur olarak yer aldığını dile getiren Çelik "Yani oraya yeni gitmiyoruz, zaten oradayız." dedi.

Türkiye'nin Afganistan ile köklü ilişkileri bulunduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

"Afganistan bulunduğu jeopolitik konumu gereği bir türbülansa girdikten sonra, çeşitli ülkelerin işgali söz konusu oldu. Terör orada çok yükseldi ve bir sürü sıkıntı yaşanmış oldu. Gelinen noktada, NATO oradan çekiliyor. Eğer Kabil Havaalanı bir şekilde korunmazsa büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Bu çerçevede Türkiye, diğer diplomatik misyonların oradan çekilmemesi için bütün taraflarla görüşüyor.

"BİRTAKIM OLUMSUZ İFADELER VAR"

Taliban'ın açıklamasında birtakım olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendirmek istiyoruz. Türkiye işgalci bir güç değildir. Afgan halkının dostu olan bir güçtür. Nihayetinde Türkiye orada bulunursa Afganistan'ın meşru temsilcilerinin daveti üzerine bulunacaktır. Tabii ki Taliban dahil olmak üzere bütün unsurlarla bu görüşmeler gerçekleştirilecektir. Biz, Afgan halkının yararına olan bir çerçevede orada bir faaliyet yürüteceğiz. Şimdiye kadar yürüttüğümüz faaliyetlerin dışında bir faaliyet değil."

"BÜYÜK BİR BASINÇ OLUŞTU"

Afganistan'ı Türkiye'ye etkisi bakımından uzak bir ülke olarak değerlendirmemek gerektiğini belirten Çelik, Afganistan'daki istikrarsızlığın doğurduğu göç, terör ve uyuşturucu trafiği baskısının doğrudan Türkiye'nin doğu sınırlarında büyük bir basınç oluşturduğunu, görüşmelerin bu çerçevelerde kapsamlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Görüldüğü gibi AK Parti adına Ömer Çelik’in açıklaması gayet net, Taliban’a yanıtı son derece olgun. Ama bunu “kafa karıştırıcı” bulan Karar gazetesinin derdini anlamanın o kadar da kolay olmadığı kesin. Karar hükümetin efelenmesini, Taliban’a kafa tutmasını mı bekliyor/istiyor? Yoksa Ömer Çelik’in Taliban’a dair sıcak, sakin, diyaloga açık sözler sarf etmesi mi sizi rahatsız ediyor?

 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum