1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. “Neden KHK’lıya vebalı muamelesi yapmıyorsun?” soruşturması
“Neden KHK’lıya vebalı muamelesi yapmıyorsun?” soruşturması

“Neden KHK’lıya vebalı muamelesi yapmıyorsun?” soruşturması

KHK ile görevinden alınmış ve bilahare beraat etmiş bir hakimi belediye şirketinde çalıştırdığı için Gökçeada Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılması KHK zulmünün boyutlarını göstermekte.

12 Ocak 2022 Çarşamba 11:36A+A-

Kamuoyu kanamaya devam eden KHK yarasının tedavi edilmesini bekleyedursun, iktidar adeta yarayı daha fazla kanatma çabası içinde. KHK ile on binlerce insanın mesleklerinden çıkartılması, işsizliğe mahkum edilmesi ve aileleriyle birlikte sefalete sürüklenmesi sorunuyla acilen yüzleşmesi gerekenler ne yazık ki büyük bir umursamazlık içindeler. Vicdan ve merhamet yoksunu tutum doludizgin bir hukuksuzlukla sürmekte.

İsmail Saymaz’ın gündeme getirdiği ve Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin hakkında açılan soruşturma tam da bu duruma ışık tutmakta.

Bandırma’da görev yapan kadın hakim N.G. 15 Temmuz’dan iki gün sonra FETÖ suçlamasıyla tutuklanıyor ve tam dokuz ay cezaevinde kalıyor. Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşması neticesinde 28 Şubat 2019’da delil yetersizliğinden beraatine hükmedilen N.G.’ye ayrıca haksız muameleden ötürü tazminat ödenmesine de karar veriliyor.

Meslekten çıkarılan kadın hakim Gökçeada’da bir otel resepsiyonunda çalışmaya başlıyor, bilahare Eylül 2019’da Belediye’ye ait GÖK-AŞ Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde işe alınıyor. Burada belediyenin dava dosyalarını tanzim ve tasnif etmekle görevlendiriliyor. Fakat gelen bir ihbar İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatıyor. Belediye’nin itirazı üzerine Danıştay verdiği kararla konuyu Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı’na havale ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Ünal Çetin, “Bana 'İşten çıkartın' dediler. Mahkeme beraat kararı veriyor. Ben kendimi kurtarmak için bu kadını işten atacağım, öyle mi? Bu ahlaksızlık. Benim derdim, bu ülkenin hukuk devleti olması. Yargıya güvenmezsek kime güveneceğiz?” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum