1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. NATO Yine Sivilleri Vurdu!
NATO Yine Sivilleri Vurdu!

NATO Yine Sivilleri Vurdu!

Afganistan’ın doğusunda düzenlenen NATO hava saldırısında en az 12 sivil hayatını kaybetti. Devlet Başkanı Hamid Karzai, olayın ardından soruşturma istedi.

05 Ağustos 2010 Perşembe 19:02A+A-

Nangarhar eyaletindeki Hogyani bölgesi valisi Muhammed Hasan AFP'ye yaptığı açıklamada, "Koalisyon güçleri geçen gece bir operasyon düzenledi. Nokrhail köyünde, havadan bir araca ateş açtılar ve 12 sivili öldürdüler" dedi.

Yerel yetkili Haşimhail köyüne de hava saldırısı düzenlendiğini belirterek, "14 kişi öldürüldü, ancak kaçının sivil, kaçının Taliban olduğu bilinmiyor" diye belirtti.

Saldırılar ardından Devlet Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Başkan Karzai, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve ulusal güvenlik müdürlüğü ile Nangarhar eyalet makamlarından Hogyani ilçesindeki sivil kayıplara ilişkin bilgileri soruşturması talimatını verdi" denildi.

NATO ise komşu Şerzad ilçesinde operasyonlar düzenlediğini belirterek, sivil ölümlere ilişkin suçlamalardan haberdar olduklarını ve bir soruşturma yürüttüklerini bildirdi.

ANF

HABERE YORUM KAT