1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. NATO, Pakistan’daki Katliamı Savundu
NATO, Pakistan’daki Katliamı Savundu

NATO, Pakistan’daki Katliamı Savundu

NATO’nun 26 Kasım’da Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve 24 Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği hava saldırısını “meşru müdafaa” olduğunu savundu.

23 Aralık 2011 Cuma 00:29A+A-

NATO’nun 26 Kasım’da Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve 24 Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği hava saldırısını “meşru müdafaa” olduğunu savundu. Pakistan, 24 askerlerinin öldürülmesi üzerine NATO güçlerinin ikmal yolunu kapatmış, ABD'nin kullandığı kendi topraklarındaki bir üssün boşaltılmasını istemişti.

NATO, 24 Pakistan askerinin öldürüldüğü saldırının ''meşru müdafaa'' olduğunu savundu. NATO'nun askeri kanadından yapılan açıklamada, 26 Kasım'da Pakistan topraklarında gerçekleşen saldırının ''iki tarafın bir dizi hatalarından ve konumlarıyla eylemlerini uygun şekilde koordine etmekteki başarısızlığından'' kaynaklandığı belirtildi.

Olayla ilgili NATO tarafından yürütülen soruşturmada, operasyondaki NATO ve Afgan güçlerinin ağır makineli tüfek ve roketlerle saldırıya uğrayınca karşısındakilerin Pakistan askerleri olduğundan habersiz karşılık verdikleri ve helikopter desteği istedikleri sonucuna varıldı.

Yardıma gelen NATO helikopterlerinin Pakistan askerlerinin bilinçli olarak hedef almadığı vurgulanan açıklamada, gelecekte benzer olaylar yaşanması riskini azaltacak acil tedbirler alındığı kaydedildi. Pakistan, 24 askerlerinin öldürülmesi üzerine NATO güçlerinin ikmal yolunu kapatmış, ABD'nin kullandığı kendi topraklarındaki bir üssün boşaltılmasını istemiş ve Afganistan'la ilgili uluslararası toplantıları boykot etmişti.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT