1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Namuslular: Hayır / Namussuzlar: Evet”
“Namuslular: Hayır / Namussuzlar: Evet”

“Namuslular: Hayır / Namussuzlar: Evet”

Hayırcılarda hakaret dizboyu! Türkücü Pınar Sağ: Referandumda 'evet' oyu kullananlar 'koyun sürüsü'... Tolga Sağ: Namuslu insanlar 'hayır' oyu kullanır...

06 Eylül 2010 Pazartesi 17:40A+A-

Mersin'in Gözne İlçesinde her yıl geleneksel hale getirilen Gözne 30 Ağustos şenliklerinde konser veren sanatçı Arif Sağ'ın gelini Pınar Sağ, referandumda 'evet' oyu kullanacak olanları koyun sürüsüne benzetti. Arif Sağ'ın oğlu Tolga Sağ ise 'namuslu' insanların referandumda 'hayır' oyu vereceğini söyledi.

Gözne 30 Ağustos Şenliğine sanatçılardan Gülay, Tolga Sağ, Pınar Sağ, Grup Karacaoğlan ve Gülşah-Ali Yıldırım katılarak birer konser verdi. Sahneye çıkan Arif Sağ'ın gelini Pınar Sağ, daha konsere başlamadan 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliği halk oylaması ile ilgili yaptığı konuşmada, referandumda 'evet' yönünde oy kullanacakları koyun sürüsüne benzeterek; "Evet sürüye katılmamak için, bizi sürüye saymamaları için, yani kimliğimizi korumak, insan olduğumuzu bir kere daha hatırlatmak için inadına bir kere daha hayır." dedi.

Pınar Sağ'ın ardından sahne alan Tolga Sağ da konsere başlamadan yaptığı konuşmada namuslu insanların referandumda 'hayır' oyu vereceklerini ifade edip, "Hangi tarafta durmak gerektiğine inanmamız, bence namusluların yanında durmak lazım. Çünkü bu ülke bu güne namussuzların yüzünden geldi. Ben Türkiye'de bu referandumda 'hayır' çıkartacak kadar namuslu insan olduğuna inanıyorum. Öyle umut ediyorum. İnşallah gelecek senelerde daha aydınlık bir Türkiye'de kültürümüzü, müziğimizi, kimliğimizi daha güzel paylaşmak adına bunu umut ederek sizleri tekrar selamlıyorum." diye konuştu.

Hakarete Tepki

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde baro temsilcisi avukat Mücahit Gündoğdu, türkücü Pınar Sağ'ın, 'koyun sürüsü' benzetmesine tepki gösterdi.

Av. Mücahit Gündoğdu, yaptığı açıklamada, insanları, makam ve mevkileri ne olursa olsun fikir, inanç, düşünce ve görüşlerinden ötürü eleştirme hakkı bulunmadığını ifade etti. 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliği paketi oylamasının seçmen bakımından demokratik hak olduğunu belirten Gündoğdu, insanların tercihlerini hür iradesiyle 'evet' veya 'hayır' diyerek belirtebileceğini ifade etti.

Gündoğdu, "Kimliğinin önünde sanatçı ibaresi bulunan Pınar Sağ ile eşi Tolga Sağ'ın sözlerini kınıyorum. Tolga-Pınar Sağ çifti yaptıkları konuşmayla referandumda demokratik tercihlerini bildiren insanlara hakaret etmiştir. Evrensel hukukun ana normunu düşünce hürriyeti ve inanç hürriyeti oluşturur. Hiç kimse görüş ve düşüncelerinden ötürü kınanamaz. Sağ çifti, konuştukları sözlerle aslında anayasal suç işlemiştir. Tolga Sağ'ın namuslu insanlar referandumda 'hayır' oyu verecek sözü yasal suçtur. Bu sözde insanları ayrıştırma vardır. Bu sözü tersinden okursak, referandumda evet diyecek olanlar namussuzdur anlamı çıkar. Kem söz sahibine aittir. Bu tür insanların sanatçı olarak anılmasına acıyorum. Toplumu ayrıştıranlar ve ötekileştirenler sanatçı olmaz." diye konuştu.

Gündoğdu, ayrıca 'namus', 'şeref', 'haysiyet', 'dürüstlük', 'ahlaklı olma' ve 'erdemli olma' gibi kavramların bir ahlak kuralı olduğunu ifade etti. Bu tür kavramların bir erdem değil, toplum içinde yaşayan her bireyin uyması gereken ahlak kuralı olduğunu belirten Gündoğdu, bu kadar geniş bir düşünce anlayışını 'evet' ve 'hayır'a göre sıradanlaştırmanın ne kadar dar görüşlü ve ön yargılı dünya görüşüne sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti.

(Kaynak: Cihan)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum