1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Mutteki: BM'de Daimi Üyeler Değişmeli
Mutteki: BMde Daimi Üyeler Değişmeli

Mutteki: BM'de Daimi Üyeler Değişmeli

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Birleşmiş Milletler daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin, artı Almanya'nın güven sorununa yol açtığını belirtti.

14 Eylül 2010 Salı 11:55A+A-

İran, nükleer müzakerelerde bulunduğu "P5 artı 1" grubunun yapısının değişmesi gerektiğini, bu gruptaki ülkelerle güven sorunu bulunduğu için başka ülkelerin de katılımı için teklifte bulunduğunu bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Tahran Bildirisi'ne rağmen İran aleyhinde yaptırım kararına "evet" oyu veren "P5 artı 1" grubunun yapısının değiştirilmesi için öneride bulunduklarını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin, artı Almanya'dan oluşan grubun güven sorununa yol açtığını savunan Mutteki, "Bu yüzden, bu grubun yapısının değişmesini istiyoruz. Başka ülkelerin de katılımı için teklifte bulunduk." ifadesini kullandı.

Mutteki, ayrıca Viyana Grubu (ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK) ile uranyum takası konusunda görüşmeye hazır olduklarını yineledi ve bunun da UAEK'nın alt yapıyı hazırlamasına bağlı olduğunu ifade etti.

İran ve "5 artı 1" ülkeleri arasında nükleer konularda yapılan müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine BM Güvenlik Konseyi, bu ülke aleyhinde yaptırım kararları almıştı.

Viyana Grubu'nun uranyum takasını öngören Tahran Bildirisi'ne olumsuz cevap vermeleri üzerine bu görüşmelerden de bir sonuca ulaşılamamıştı.

HABERE YORUM KAT