1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Mutlu Yıllar” Türkiye!
“Mutlu Yıllar” Türkiye!

“Mutlu Yıllar” Türkiye!

Yılbaşı eğlencesi adı altında yapılan etkinlikler bu sene de birçok yerde rahatsızlık verici olaylara yol açtı... Hele bir pankartla denize girenler vardı ki...

01 Ocak 2011 Cumartesi 11:56A+A-

Gökhan Ergöçün / Haksöz-Haber

Her yıl 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yapılan yılbaşı kutlamaları bu sene de çeşitli olaylarla boy gösterdi. Her türlü rezilliğe göz yumulan ve çirkinliklere tanık olunan bu gecede geçtiğimiz senelerde yaşanan taciz, kaza, yaralanma, aşırı alkolün yol açtığı sorunlar bu kez de cereyan etti. Umuma açık alanlarda alkol alınmasının serbest bırakıldığı etkinliklerde alkole bağlı sorunlar sıralandı.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın "Tacize karşı güvenlik önlemi aldık!" demesi yeterli olmadı. Hatta bazı emniyet güçlerinin Noel Baba, kestane satıcısı gibi kılıklara girip kalabalığa karışması da rezaleti önlemedi. Alkolün ve kutlamaların verdiği sarhoşlukla hareket eden iki kişi Taksim'de taciz olaylarına karıştı. Tacizcilerden biri rahatsızlık verdiği sebebiyle tutuklandı. Diğer tacizci ise rahatsız ettiği bayanın erkek arkadaşı tarafından müdahale edilince kan döktü. İddialara göre müdahale eden erkeğe bira şişesi ve bıçakla saldıran zanlı güvenlik güçlerince tutuklandı. Alkol yüzünden Taksim'de bir kişi komaya girip hastaneye kaldırıldı. Ayrıca kalabalığı fırsat bilerek yan kesicilik ve hırsızlık yaptıkları öne sürülen şüpheliler de güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

Ülke genelinde de yılbaşı kutlamaları olağanüstü görüntülere yol açtı. Kocaeli'de eksi beş derecede açık havada dansöz oynatıldı. Şanlıurfa'da Noel Baba kılığına girmiş personeller çiğ köfte yoğurdu. İstanbul'da Boğaz Köprüsü'nde yeni yıla girmenin uğur getireceğini düşünen binlerce kişi aracıyla ya da yaya olarak trafiği felç etti. "Türkiye'de Türkçe konuşulur..." deyip denize girenler oldu. Şişli Kurtuluş Caddesi'nde geleneksel olarak yapılan pencereden eşya atma olaylarında pencerelerden atılan cam eşyalar sorun oluştururken olay mahalle sakinleri ve caddeden geçen araçların tepkisine yol açtı. Havanın soğuk oluşuna aldırmayan insanlar birçok ilde açık havada yapılan çeşitli eğlencelere katıldı. Ayrıca Şanlıurfa'ya bağlı Siverek ilçesinde saatler 00:00'ı gösterdiğinde yaklaşık yarım saat süren silah atışları başladı. Binlerce merminin atıldığı olayda şükür ki ölen ya da yaralanan olmadı.

Korkunç Masraflar Yapıldı

Yılbaşı kutlamalarının maddi bilançosu ağır oldu. Özellikle İstanbul'da olmak üzere ülke genelinde çeşitli yerlerde yılbaşı hazırlıkları yapıldı. Bu hazırlıklar arasında Nişantaşı ve Taksim'de suni kar uygulaması, Abdi İpekçi Caddesi'nin kırmızı halılarla kaplanması, bazı bölgelerde yapılan lazer ve müzik gösterileri, devasa çam ağaçları, süs çalışmaları gibi organizasyonlar vardı. Sadece Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nin 68412 ampulle süslenmesi maddi bilançoyu gözler önüne serdi. Ayrıca 2200'ü Taksim ve çevresinde olmak üzere toplam 5000 emniyet gücü İstanbul'da görev aldı. Ülke genelinde ise İzmir, Muğla, Antalya gibi şehirlerde konser ve şenlikler düzenlenirken Antalya'da ayrıca suni kar uygulaması yapıldı. Ayrıca yine ülke genelinde binlerce havai fişek atıldı. Yaşanan kutlamaların ertesi günü yapılacak temizlik faaliyetleri de bilançoya eklenecek külfetler arasında.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum