1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mustazaf-Der’den ‘İnanca Saygı’ Mitingi
Mustazaf-Der’den ‘İnanca Saygı’ Mitingi

Mustazaf-Der’den ‘İnanca Saygı’ Mitingi

Mastazaflar ile Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der), 23 Ekim’de Diyarbakır’da düzenlenecek olan ‘İnanca Saygı ve Başörtüsüne Özgürlük’ mitingine davet için basın açıklaması düzenledi.

21 Ekim 2011 Cuma 00:13A+A-

Merkez Bağlar ilçesi Batıkent semtinde bulunan şube binasında bir araya gelen Mustazaf-Der üyeleri, ‘İnanca Saygı ve Başörtüsüne Özgürlük’ mitingine davet için basın açıklaması düzenledi

Basın açıklamasını okuyan Miting Komitesi Başkanı Muzaffer Karavil, yıllardan beri çözülmeyen başörtüsü sorununun devam ettiğini söyledi. İnsan hakları karnesi her alanda çok kötü olan ve Kemalist rejim ile yönetilen Türkiye’de inanç özgürlüğü önünde çok büyük engellemelerin olduğunu belirten Karavil, bunun en fazla uygulandığı alanlardan birinin de tesettürün hayatın her alanından silinmeye çalışması olduğunu kaydetti. Son 30 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinin zulüm, zorbalık ve vahşetlerin örnekleri ile dolu olduğunu ileri süren Karavil, “Tesettürlü olduğu için işinden, okulundan atılan binlerce bayan var. Yine bu zulüm ve keyfi muameleler neticesinde eğitimini başka ülkelerde zor şartlarda tamamlamak zorunda kalan bacılarımız olmuştur. İnancı gereği örtünmek isteyen birçok bayan devlet memurluğundan atımlış, kışlalara ve devlet dairelerine alınmamış, hatta hastanelerde bile muayene edilmemişlerdir. Müslüman bayan ne yazık ki bu inancından dolayı hor görülmüş, tecrit edilmiş ve psikolojik baskı uygulanmış, kendilerine tahammül edilememiştir. Başörtü yasağının kaldırılması, bu yöndeki zulümlerin son bulması için Mustazaf-Der’in 23 Ekim’de İstasyon Meydanı’nda düzenleyeceği ‘İnanca Saygı ve Başörtüsüne Özgürlük’ mitingine tüm halkımızı katılmaya davet ediyoruz.” 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum