1. HABERLER

  2. HABER

  3. Müslümanların Yüzkarası
Müslümanların Yüzkarası

Müslümanların Yüzkarası

İslam âlemi, mübarek Ramazan ayına büyük bir heyecanla girerken; Romanya’nın Köstence kentindeki Müslümanlar ise büyük bir üzüntü ile Ramazan’a girmeye hazırlanıyor.

11 Ağustos 2010 Çarşamba 03:42A+A-

İslâm ülkelerindeki üniversitelerde okuyan Müslüman gençlerin denkliğinin tanınmaması için Romanya Milli Eğitim Bakanlığı'na müracaat ederek gençlerin önünü tıkayan Romanya Müftüsü Yusuf Murat, şimdi de Romanya'nın Köstence kentindeki tarihi Osmanlı camilerinden Hünkar Camii'nin bahçesindeki eski Müftülük binasını içki ve domuz eti satan bir cafe bar ile içki marketine kiraladığı ortaya çıktı.

İslam âlemi, mübarek Ramazan ayına büyük bir heyecanla girerken; Romanya'nın Köstence kentindeki Müslümanlar ise büyük bir üzüntü ile Ramazan'a girmeye hazırlanıyor. Köstence kentindeki Müslümanları üzen ve kahreden ise ne Romen bir Hıristiyan tarafından cami bahçesinde inşaa edilen kaçak inşaat, ne de Romanya'daki zor hayat şartları. Onları asıl üzen, yıllardır icraatları ile Müslümanların tepkilerine sebep olan Romanya Müftüsü'nün birbirinden skandal nitelikteki icraatları...

Çünkü Müftü Yusuf Murat, Osmanlı yadigârı tarihi Hünkar Camii'nin bahçesindeki eski Müftülük binasının dükkanlarını, içki ve domuz eti satan firmalara kiralamış. Romanya'ya giderek skandalları, cami bahçesinin nasıl peşkeş çekildiğini ve müftülük binasındaki domuz ile içki satışı rezaletini görüntüledik.

DOMUZ ETİ VE İÇKİ SATAN DÜKKAN CAMİ GİRİŞİNİ DE İŞGAL ETMİŞ

Hünkâr Camii'nin bahçesindeki Müftülük binasının iki dükkanından birini içki ve domuz eti satan "IL STEGIO" isimli bir cafe bara, diğerini ise "ÜNAL" isimli içki satan bir markete kiralamış. Sabaha kadar açık olan IL STEGIO Cafe Bar'da özellikle domuz eti ürünleri ile içki satılıyor.

Barın mönüsünde ise domuzlu pizza, domuz soslu makarna, domuzlu sandviç, domuz sucuk salam, domuz kıymalı özel Romen yemeği, domuz pirzola şeklinde yemekler ile bira çeşitleri yer alıyor.

MÜFTÜ: HABERİM YOK GEREKENİ YAPARIM

Tarihi caminin bahçesindeki rezaletler bununla da bitmiyor. Müftülük dükkanlarında içki ve domuz satan IL STEGIO isimli cafe bar, bir taraftan da dükkanın girişini yaklaşık 3 metre tente ile kapatarak barı genişletmiş. Öyle ki; cami adeta hapsedilmiş. Dört tarafı bar ve içki dükkanlarıyla kapatılan cami mahzun, cemaati ise üzgün. Müftü Yusuf Murat ise bu rezaleti sormamız üzerine haberinin olmadığını iddia etti. Romanya'nın ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini belirten Murat, "Cami bahçesindeki kaçak binanın takipçisiyiz. Müftülük dükkanlarını kiraya verdiğimiz firmaların ise içki ve domuz sattığından haberim yok. Varsa öyle bir şey, gereğini yaparım. Ben onları uyarmıştım içki satılmasın diye. Biz oradan aldığımız gelirleri buradaki İslâmî çalışmalar için kullanıyoruz" dedi. Ancak içki satan dükkanların 2005 yılından bu yana faaliyette olması, Yusuf Murat'ın sözleriyle çelişiyor.

GÖZ GÖRE GÖRE CAMİ BAHÇESİNDE KAÇAK İNŞAATA İZİN VERİLDİ

Caminin bir diğer sorunu ise cami bahçesinin bir bölümünde kaçak olarak inşaa edilen kaçak bina. Kaçak binayı inşaa eden ise caminin hemen karşısında bar işleten bir Romen işadamı. Cami cemaatiyle mahkemelik olan Romen İşadamı Sorin Moceanu, cemaatin tepkisi üzerine cami bahçesinde inşaa ettiği binada içki ve domuz eti satmayacağını belirterek, "Bakın ben bu binayı yaptım, burada içki ve domuz satmayacağım, eğlence yeri de açmayacağım buraları büro olarak kiraya vereceğim. Ben Hıristiyanım, İslâm'a saygım var ama tepki gösterecekseniz sizin Müftünüze gösterin, bakın domuz ve içki satıyor ama ben bunu yapmayacağım" dedi.

TARİHİ CAMİ DÖRT DUVAR ARASINA SIKIŞTIRILDI

Öte yandan; söz konusu kaçak bina için Bükreş Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu, Romanya Kültür ve Ulusal Miras Bakanı Kelemen Hunor'dan Köstence'deki tarihi Hünkar Camii'nin kurtarılmasını istemişti. Büyükelçi Sinirlioğlu, ortak kültürel mirasımızın önemli bir unsurunu oluşturan Köstence'deki tarihi Hünkar Camii'nin hemen bitişiğindeki arazide yasadışı olarak inşaa edilen bina konusuna dikkat çekmiş, halihazırda sürmekte olan mahkeme süreci hakkında bilgi vermiş ve Romen makamlarının tarihi mirasın korunmasına atfettiği önem çerçevesinde söz konusu inşaatın yıkılması konusunda Romen Bakan'ın desteğini istemişti. Romen Bakan Hunor ise son yıllarda Romanya'da gelişen inşaat sektörüyle birlikte önemli bazı tarihi ve kültürel eserlerin zarar gördüğünü, ulusal mirasın korunmasına büyük önem atfettiklerini ve bu konuda 2010 yılı sonuna kadar önemli bir yasal düzenleme gerçekleştireceklerini ifade ederek, Hünkâr Camii'nin korunması için her türlü desteği sağlayacağını belirmişti. Ancak inşaatın kabası şu anda bitmesine rağmen, inşaatın durdurulması için herhangi bir adım atılmadı.

KAÇAK İNŞAATIN ALTINDAN YİNE İHMAL ÇIKTI

Söz konusu inşaatın yapıldığı arazi daha önce Müftülüğe aitti. Ancak araziyi Yunan bir işadamına satmış, Yunan işadamı da yükümlülüklerini yerine getirmediği için araziye Köstence Belediyesi el koymuş ve Müftülüğe araziyi isteyip istemediğini sormuş. Müftülüğün de 'İhtiyacımız yok' diyerek tarihi camiyi kurtaracak tekliften kaçındığı belirtiliyor. Bunun üzerine söz konusu araziyi alan Romen işadamı Sorin Moceanu, dört katlı bir bina inşaa etmeye başladı. Olayı öğrenen cami cemaati, caminin bahçesiyle beraber tarihi kültür miras niteliğinde olduğunu ifade ederek inşaatın durdurulması için girişimde bulunulmasını sağladı. Ancak inşaat şu anda bitmiş vaziyette.

YUSUF MURAT SAMSUN'DA OKUDU ROMANYA'DA MÜFTÜ OLDU

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Romanya Müftüsü Yusuf Murat yüzünden daha önce de bu ülkede eğitim gören Müslüman öğrenciler mağdur edilmişti. Türkiye'de eğitim gören Romanya Müftüsü Yusuf Murat, Şubat 2007 yılında Romanya Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdiği bir dilekçeyle İslâm ülkelerinde eğitim gören tüm Müslüman Romen vatandaşlarının diplomalarının iptal edilmesini istemiş ve Yusuf Murat'ın dilekçesini ciddiye alan Romanya Milli Eğitim Bakanlığı da, İslâm ülkelerinde eğitim gören gençlerin diplomasını iptal etmişti.

Romanya basınında geniş yer bulan skandala Romanya kamuoyu da büyük tepki göstermişti. Diploma denkliklerinin iptal edilmesi ile öğrencilerin emekleri boşa çıkmış ve söz konusu dilekçeyi Romanya Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiğini doğrulayan Müftü Yusuf Murat, amacının sözde radikal İslâm'ın gelişimini önlemek olduğunu iddia etmişti. İslâm ülkelerinde eğitim gören gençlerin Romanya'ya döndükten sonra radikal İslâm'ı yaşadıklarını öne süren Murat, geri adım atmayacağını da söylemişti.

MÜFTÜNÜN SKANDAL YAZISI

Romanya Müftüsü Yusuf Murat'ın 23.02.2007 tarihinde Romanya Milli Eğitim Bakanı Mihail Hardau'ya gönderdiği dilekçede, Romen uyruklu Müslümanların Arap ülkeleri başta olmak üzere Ürdün, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan ve Sudan gibi ülkelerde eğitim gören gençlerin diplomalarının iptalini istediği dilekçe metni, kelimesi kelimesine şöyle:

Sayın Milli Eğitim Bakanı Mihail Hardau'in dikkatine!

Romanya Müftülüğü adına; Müftü Murat Yusuf olarak sizden ricamız şudur:

Arap ülkelerinde dinî eğitim (lise, üniversite) gören Romen uyruklu öğrencilerin diplomalarını reddetmenizi talep ediyoruz. Bilginize sunulur: Bu ülkelerde ve hususiyetle (Ürdün, Suriye, Suudi Arabistan, Sudan, Mısır vs.) radikal İslâm yaşanmaktadır ve bu Romen uyruklu gençler, radikal İslâm'ın temsilcileri olarak yetişmektedirler.
Saygılarımla, Romanya Müslümanları Müftülük Dairesi Başkanı Yusuf Murat

VAKİT

HABERE YORUM KAT

3 Yorum