1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Müslümanları Korumak İçin'(!) Başörtüsünü Yasakladılar
'Müslümanları Korumak İçin'(!) Başörtüsünü Yasakladılar

'Müslümanları Korumak İçin'(!) Başörtüsünü Yasakladılar

İtalya'nın kuzeyindeki Firuili-Venezia Giulia bölgesinde bir okul, Müslümanlara yönelik öfkenin arttığı gerekçesiyle okulda başörtüsü takılmasını yasakladı.

17 Şubat 2015 Salı 22:16A+A-

BBC'de yer alan habere göre; Lise seviyesinde eğitim veren Malignani teknik okullarının müdürü Aldo Duri, yasak duyurusunda "Laik ve öğrencilerinin inançlarına karışmayan bir İtalyan okulu olarak, dini inançların sembollerinin teşhir edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bu bir provokasyon olarak algılanabilir ve dışlanma, aşağılanma ve reddedilme reaksiyonlarına yol açabilir. Müslüman kızların başlarını ve bazen de yüzlerini kapattıkları örtüler gibi..." dedi.

Başörtüsü yasağı, bölgedeki 6 Malignani okulunda da uygulanacak. Müdür Aldo Duri, öğrencilerin okul dışında istedikleri gibi giyinebileceklerini, ancak sınıflarda başlarını örtmelerine izin verilmeyeceğini belirtti.

Duri, yerel Messaggero Veneto gazetesine yaptığı açıklamada, yasak kararında IŞİD'in eylemleri sonrası Müslümanlara duyulan tepkinin etkili olduğunu söyledi. Duri, "IŞİD'in cihatçıları Batı'ya karşı topyekun savaşa girdiğinden beri öğrencilerimiz arasında Müslümanlara ve özellikle de Araplara karşı düşmanca hisler yayılmaya başladı. Okullarımızda önemli sayıda Arap öğrenci öğrenim görmekte." dedi.

HABERE YORUM KAT