1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Müslüman Devrimcilerden Kareler (Foto)
Müslüman Devrimcilerden Kareler (Foto)

Müslüman Devrimcilerden Kareler (Foto)

Suriye’deki halk isyanının ana kütlesini Müslüman gençler oluşturuyor. İşte Suriyeli Müslüman devrimcilerden kareler…

29 Nisan 2011 Cuma 01:45A+A-

Hasan Doğan / Haksöz-Haber / Şam

Suriye'deki özgürlük isyanının arkasında iddia edildiği gibi ne Müslüman Kardeşler Hareketi, ne liderliğini Abdülhalim Haddam'ın yaptığı Milli Kurtuluş Cephesi, ne de Amerika ile iyi ilişkiler içinde olan Ferid el Gadiri'nin Reform Partisi var.

Suriye'de şu an bu grupların dışında yeni bir muhalefet doğuyor. Bu muhalefet Suriye'nin içinde yaşayan ve yıllardır Esed rejimine karşı öfke biriktiren Müslüman gençlerden, Muaz el Hatip, İmadeddin Reşit, Enes Ayrut ve Şeyh Ahmet Sayesine gibi âlimlerden, Heysem Malih gibi tanınmış insan hakları aktivistlerinden, gösteriler başladığında kurulan 15 Mart Gençlik Hareketi'nden, Dera gibi bölgelerde etkili olan Arap aşiretlerden, Kürt bölgelerinde yaşayan üniversite öğrencilerinden oluşuyor.

Sokakları, kitleleri en etkin biçimde yönlendirenler ise Suriyeli Müslüman gençler. Şehirlerde, mahallelerde halk komiteleri kuran Müslüman gençler son zamanlarda ülkenin genelinde örgütlenmenin imkânlarını da oluşturmaya çalışıyorlar. Kuşatıcı bir dil kullanan ve Hıristiyanlara, Dürzilere hatta Alevilere kadar herkese Esed rejimine karşı mücadele etme çağrısı yapan Müslüman devrimciler son derece de kararlılar. Sürekli gözaltına alınmalarına, en ağır işkencelere maruz kalmalarına rağmen sokaklardan çekilmiyorlar ve gün geçtikçe ülkenin genelinde daha da  etkin hala geliyorlar. Kimi zaman temizlik kampanyaları düzenleyip sokakları temizleyen, insanlara gösteriler esnasında etrafa asla zarar vermemeleri çağrısı yapan, yayınladıkları bildirilerde sürekli kardeşlik vurgusunda bulunan Müslüman devrimciler ayrıca sosyal paylaşım sitelerini de çok iyi kullanıyorlar. "Beşar Esed Karşıtı Suriye Devrimi", "Haber Şam", "Haber Duma" gibi facebook sayfalarında ülkede yaşananlar, yeni gösteri planları, devrimcilerin görüşleri Suriye halkı ile paylaşılıyor. Suriyeli Müslüman devrimciler özellikle varoşlarda, şehirlerin banliyölerinde, köylerde çok güçlüler. Zaten devrim için de şehirlerin olgunlaşmasını, şehirlerdeki muhalefetin daha da güçlenmesini bekliyorlar.

İşte Suriyeli Müslüman devrimcilerden kareler:

Devrimcilerden temizlik kampanyası

Müslüman devrimciler sık sık temizlik kampanyaları düzenliyorlar. Bu fotoğraf da Suriye'nin İnhil şehrinde devrimciler tarafından düzenlenen bir temizlik kampanyası esnasında çekildi.

İsyan mescid merkezli

Suriye'deki halk isyanı mescid merkezli bir isyan. Cuma namazından sonra sokaklara çıkan halka birçok şehirde din adamları önderlik ediyor.

Baas Yönetimi'ne öfke

Devrimciler fıs fıslarla her tarafa Baas diktatörlüğünü hedef alan sloganlar yazıyorlar. Hatta yollara bile…

Bu Hıristiyan da Selefi mi?

Göstericileri ilk başlarda İsrail ve Amerika ajanı olmakla suçlayan Baas Yönetimi şimdi de göstericilerin Selefi gruplara mensup olduklarını iddia ediyor. Bu fotoğraf ise gösteriler esnasında hayatını kaybeden Hatim Hena isimli bir Hıristiyan gencin cenazesinde çekildi. Göstericiler haklı olarak açtıkları pankartla "Hıristiyan olan Hatim Henan'ın nasıl Selefi olacağını sorguluyorlar"

Devrimcilerden kararlılık mesajı

Müslüman devrimciler son derece kararlılar. Onları ne işkenceler, ne de tehditler yıldırabiliyor. Fotoğrafta görülen Suriyeli bu Müslüman da dört gün gözaltında tutulup işkence görmesine rağmen serbest bırakılır bırakılmaz soluğu göstericilerin safında alarak kararlılık mesajı veriyor.

Devrime inanıyorlar

Suriyeli bu genç kız da yaptığı zafer işaretiyle devrime olan inancını gösteriyor.

Kefen giyen devrimciler

Gösterilere kefenlerle çıkan Müslüman devrimciler bu yolda ölümü göze aldıklarını vurguluyorlar.

Sokaklar mescide dönüştü

Bu fotoğraf da Müslüman devrimcilerin son derece güçlü oldukları şehirlerden olan Humus'da çekildi. Müslüman devrimciler daha şimdiden sokakları mescidlere çevirdiler.

Taş atan Der'a'lı çocuk

Bu fotoğrafların biri Filistin'de diğeri de Suriye direnişinin sembolü olan Der'a şehrinde çekildi. Unutmayalım ki  zalimlerin tankları, tüfekleri olsa da mazlumların direniş iradeleri her türlü silahtan daha güçlüdür.

Haksöz Haber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum