1. HABERLER

  2. ETKİNLİK-EYLEM

  3. Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri Refah katliamını telin etti
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri Refah katliamını telin etti

Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri Refah katliamını telin etti

Muş Alparslan üniversitesi yerleşkesinde öğrenciler işgalci İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliamları telin etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yaptılar.

28 Mayıs 2024 Salı 18:16A+A-

Muş Üniversitesi kampüsünden gerçekleştirilen eyleme üniversite rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican ve akademisyenlerin katılımıyla işgalci İsrail'in Refah’ta gerçekleştirdiği katliamlar lanetlendi ve Gazze cihadı selamlandı.

Kampüs çarşısında basın açıklaması okundu. Sık sık sloganlarla devam eden etkinlik dua ile son buldu.

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-01.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-02.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-03.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-04.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-09.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-05.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-06.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-07.jpg

mus-alparslanunv-gazze-eylem-20240528-08.jpg

Eylemde okunan dua:

Bismillahirahmanirahim

 “Andolsun burçlarla dolu göğe, Vaad edilmiş güne, Şahitlik edene ve edilene ki,

 O çukurları, alev alev yanan ateş çukurlarını hazırlayanlar mahvolmuşlardır!

 Hani o sırada ateşin başında oturmuşlar, inananlara yaptıklarını seyrediyorlardı.

 Aziz, övgüye lâyık, göklerin ve yerin mâliki olan Allah’a inandıkları için, sırf bu sebeple onlara ağır işkence uyguladılar. Ama Allah her şeye şahittir. Mümin erkeklere ve mümin kadınlara işkence edip de sonra tövbe etmeyenler var ya, işte onları cehennem azabı, yakıcı azap beklemektedir”.

Ey Allah’ım yukarıdaki ayetlerin şahitliğiyle senin yardımını bekleyen bu bir avuç mazluma yardım et, senin uğruna tüm şartları zorlayarak savaşan bir avuç mücahide yardım et. Bizim senin dinine, mazluma ve özellikle Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak için imanımızı kavileştir, ihlasımızı arttır, adımlarımızı sağlamlaştır.

Allah’ım nerede müslümanlar feryadına karşın utanıyoruz ve cevap veremiyoruz, bize cevap verecek ve buradayız, geliyoruz, ya beraber öleceğiz, ya beraber muzaffer olacağız diyebilen imanı ve imkanı nasip eyle.

Allah’ım sen siyonizmi, İşgalci İsrail’i kahret. Tek dişi kalmış canavar olan batı medeniyetini de bir an önce kahret ve oradaki insanları da o zalimlerin elinden kurtar.

Rabbimiz, İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa beklemektedir, sen bu bekleyişi uzatma ya Rab, sen malikul mülksün, müslümanların ellerini kavuştur, zalim ve tağutları kahret, bize zafer nasip et.

Amin.

Basın açıklamasının tam metni:

GAZZE’DE YAŞANAN SOYKIRIMI LANETLİYOR, GAZZE HALKIYLA ONUR DUYUYORUZ.

Bir Yüzyıldan daha uzun süren Filistin meselesi “Aksa Tufanı Operasyonu” ile tüm dünyanın dikkatini tekrar üzerine çekti. Burada İsrail denen Terör devletinin gerçek kimliği ifşa edildi, soykırımcı, zalim ve işgalci İsrail aynı zamanda hırsız ve çocuk katili olarak tarihteki yerini almıştır.

Hastaneler, camiler, evler, okullar gibi akla gelebilecek tüm yerleri bombalayan İsrail Refah sınır kapısından girişleri de çok büyük oranda kısıtlamakta, böylece açlık bir savaş stratejisi olmaktadır. 36 binin üzerinde şehidin çok büyük bir kısmı çocuklar, kadınlar ve yaşlılardan oluşmakta ve katliam tüm yakıcılığıyla devam etmektedir.

En son 26 mayıs Pazar gece 23 civarı İsrail savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı. Burası İsrail tarafından da güvenli bölge olarak tanımlanmasına rağmen roketlerle vuruldu ve 50’nin üzerinde şehit ve onlarca yaralımız var. Uluslararası ceza mahkemesinin 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararı gereği İsrail’e Refah’a saldırı kararını durdurması ve yardımların engellenmemesine karar vermişti. Terörist işgalci Siyonist İsrail devleti bu kararları çiğneyerek hiçbir hukuki müeyidenin kendisini bağlamadığını fiili olarak göstermiş oluyor. Gazze’de insani durum olabilecek en kötü noktada ve bu konuda henüz İsrail vahşetini durduracak bir mekanizma kurulabilmiş değil. Dünya devletleri özellikle İslam ülkelerinin söylem düzeyini geçerek somut ve fiili adımlar atma vakti çoktan geçmiş durumda.

Soruyoruz; Şimdi değilse Ne zaman adım atacaksınız, son kurbanı verdiğimizde mi, son ağaç kesildiğinde son çadır ateşe verildiğinde mi, ne zaman???

İzzetli Gazze halkı elinden geleni yapmakta, Müslümanlar tüm ödedikleri bu bedellere karşın “hasbunallahi ve nimel vekil” ayetini haykırarak, metanet ve onurlarıyla direnmektedir. HAMAS mücahitleri savaşı sürdürmekte ve asla teslim olmamaktadır. Yıkılan camilerin enkazlarında namazlar kılınmakta, Kur’an-ı Kerim bu asil ruhlara eşlik etmektedir. Mescid-i Aksa’da tüm engellemelere rağmen Cuma namazları adeta gövde gösterisine dönüşmektedir. Açlıktan ölümlere rağmen Gazze’de tek bir hırsızlık ve yağma vakası yaşanmamakta ve İnsanlar asla gayri ahlaki bir tavra girmemektedirler.

Gazze bizim için ve tüm insanlık için bir mektebe dönüşmüştür.

Dualarımızla, İsrail ürünlerine boykot uygulayarak, Filistin ve İslami direnişin tarihini okuyarak, Gazze’yi sürekli gündemde tutarak ve en önemlisi bir Müslümana yakışan ahlak ve vakarla davranarak bu cihadın yanında saf tutmalıyız.

Bizler Üniversiteli gençler olarak, Resulullah (as)’ın emrettiği şekilde bu zulme ortak olmamak ve kardeşlerimizin acısın ta yüreklerimizde hissederek haykırıyoruz,

EY İsrail, tüm bu alçakça soykırımın ve katliamın hesabını vereceksin ve o gün inşallah çok yakındır.

“Yaşasın Küresel İntifada”

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum