1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Münbiç'te Halk YPG/PKK ve Esed Rejiminin Varlığını Protesto Etti
Münbiç'te Halk YPG/PKK ve Esed Rejiminin Varlığını Protesto Etti

Münbiç'te Halk YPG/PKK ve Esed Rejiminin Varlığını Protesto Etti

Münbiç'te Esed rejimi ve YPG/PKK'lıların ilçeden çıkmasını, kontrolü Suriye Milli Ordusu'nun sağlamanı isteyen esnaflar, protesto amacıyla bu sabah dükkanlarını açmadı.

21 Ekim 2019 Pazartesi 16:29A+A-

Münbiç'te halk, Esed rejimi ve YPG/PKK'lıların ilçeden çıkması, kontrolü Suriye Milli Ordusu'nun sağlaması için protesto amaçlı kepenk indirdi.

YPG/PKK'lılarca işgal edilen ve son günlerde Beşşar Esed rejimi güçlerinin de girdiği Münbiç ilçesinde esnaflar, bu sabah protesto amacıyla dükkanlarını açmadı.

Ancak YPG/PKK'lılar, rejim güçlerinin çıkmasını, ilçenin YPG/PKK'lılardan temizlenmesini ve Suriye Milli Ordusu'nun kontrolünde olmasını isteyen esnafları fişlemeye başladı.

İsimlerinin kayda alınması üzerine korkan halk, dükkanlarını açmak zorunda kaldı.

Suriye Aşiretler ve Kabileler Meclisi, dün Münbiç için düzenledikleri toplantıda da aynı çağrıyı yapmış, ilçenin askeri muhaliflerin kontrolüne girmesini istediklerini duyurmuştu.

Fırat nehrinin batısındaki Münbiç ilçesi Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle YPG/PKK'nın eline geçmişti. Türkiye ve ABD, geçen sene YPG/PKK’nın ilçeyi terk etmesi için bir mutabakata varmış ancak çekilme gerçekleşmemişti.

 

HABERE YORUM KAT